MM-kultaleijona Veli-Matti Savinainen, 39, on matkalla yllättävään Liiga-seuraan, kertoo Urheilucast.

Sen mukaan kesken käynnissä olevaa kautta useaan otteeseen siirtoa Tapparasta Jokereihin vaatineen Savinaisen jokerikytkökset ovat viilentyneet helsinkiläisten Liiga-nousun kariuduttua.

Nyt mukaan kilpailuun Savinaisen palveluksista on podcastin isäntä Esko Seppäsen mukaan sen sijaan tullut uusi, yllättävä joukkue.

– HC TPS on Urheilucastin tietojen mukaan äärimmäisen kiinnostunut Savinaisen palveluksista. Kun alkaa uusi toiveikkuus ja uusi aika, niin tarvitaan tiettyä veteraaniteettia ja uskottavuutta. Tuodaan niitä sisään, jotka on joskus nostellut jotain.

– Kuus mestaruut hei, se on ennenkin toiminut Turussa, Seppänen kertoo viitaten Savinaisen voittamaan kuuteen SM-kultaan.

Savinainen on pelannut Liigassa kahdellatoista kaudella. MM-kisoissa Savinainen on edustanut Leijonia viiteen otteeseen.

LUE MYÖS: