Suomi ja Ruotsi kohtasivat toisensa toistamiseen MM-kisoihin valmistavassa harjoituspelissä. Ruotsi oli vahvempi maalein 2−1 torstaina, mutta perjantaina Suomi sai revanssin maalein 2−0.

Leijonien maalissa Emil Larmi nollasi tulevat kisaisännät. Larmi antoi vahvat näytöt MM-kisoja ajatellen, mutta lopullisessa kisajoukkueessa peliaika voisi olla silti kortilla, sillä Nashville Predatorsin molarit Juuse Saros ja Justus Annunen ovat saapumassa MM-joukkueeseen.

Waltteri Merelä avasi maalinteon ajassa 6.42 Robin Salon syötöstä. Suomi osui myös aivan toisen erän lopulla, kun Lassi Thomson niittasi kiekon rysään avauspisteensä maajoukkueessa saaneen Jan-Mikael Järvisen poikittaisesta namupassista.

Suomi ja Ruotsi kohtaavat toisensa vielä kahdesti uudestaan viikon päästä leirityksen edetessä. Sitten on vielä vuorossa Tshekin EHT ennen MM-turnausta, joka alkaa 9. toukokuuta.

Saroksen ja Annusen lisäksi MM-kisoihin ovat NHL:n puolelta tulossa ainakin Seattle Krakenin hyökkääjä Eeli Tolvanen ja Chicago Blackhawksin hyökkääjä Teuvo Teräväinen.