Colorado Avalanchen kesän 2022 Stanley Cup -mestarijoukkueen kapteeni Gabriel Landeskog onnistui maalinteossa viime yön AHL-pelissä Henderson Silver Knightsia vastaan.

Landeskog, 32, pelasi hiljattain paluuottelunsa Colorado Eaglesin paidassa, muttei tehnyt vielä ensimmäiseen peliin pisteitä. Toisessa ottelussa tehoja tuli 1+1.

Farmissa pelituntumaa hakeva tähtihyökkääjä ei ole pystynyt pelaamaan kolmeen kauteen pahan polvivamman takia. Nyt Landeskog on kuitenkin toipunut ja on viimein päässyt tositoimiin.

Landeskogin edellisestä maalista oli vierähtänyt aikaa peräti 1027 päivää, joten osuma maistui takuulla herkulliselta.

Maajoukkuepaidassa Landeskog on kaksinkertainen maailmanmestari. Hän on edustanut Tre Kronoria neljässä MM-turnauksessa. Lisäksi hän on pukenut Ruotsin paidan ylleen World Cupissa ja olympialaisissa.