JYPin maalille kesken kauden SaiPasta hankittu Oskari Salminen haluaa jatkaa uraansa Suomessa.

25-vuotiaan Salmisen nykyinen sopimus JYPIn kanssa päättyy tähän kauteen. Titaanien kasvatti kertoo kuitenkin haluavansa jatkaa uraansa JYPissä tai jossain muussa Liiga-seurassa.

– On se todennäköisintä, Salminen sanoo MTV Urheilulle.

– Näen niin, että ihan lyhyelläkin tähtäimellä olisi parasta pysyä Suomessa, rakentaa tänne hyvä arki ja rytmi ja lähteä pienten tavoitteiden kautta taas eteenpäin, hän jatkaa.

Salminen aloitti kuluneen kauden hienosti SaiPassa, kun 15 ottelussa mies koppasi kiekkoja torjuntaprosentilla 90,8. Marraskuussa Salminen siirtyi JYPiin, jossa kiekko ei tarttunut aivan odotetulla tavalla, sillä hänen torjuntaprosenttinsa 40 ottelussa oli 88,7.

Salminen valittiin kauden aikana ensimmäistä kertaa Suomen A-maajoukkueeseen. Hän pelasi Tukholman EHT-turnauksessa Tshekkiä vastaan ja piti maalin puhtaana heti debyyttiottelussaan.