Rauman Lukko tiedotti maanantaina todella kovasta jatkosopimuksesta.

Liigan runkosarjan voittaneen Lukon tähtipuolustaja Eric Gelinas, 33, jatkaa seurassa myös tulevalla kaudella. Gelinas pelasi runkosarjassa 21 ottelua huipputehoin 6+11=17.

– Gelly tuli Raumalle todella hyvässä kunnossa. Hän pelasi heti äärettömän kovalla tasolla, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kommentoi jättimäistä sopimusuutista.

– Ja sanoisin, että tämä on todella iso onnistuminen koko Lukon organisaatiolta, että saatiin pidettyä Gélinas Raumalle ensi kaudellakin, Sahlstedt jatkaa.

Sahlstedt pitää 193-senttistä kanadalaista yhtenä sarjan parhaista pelaajista.

– Näytti heti ylivoimalla, mitä yksi mies voi tuoda siihen lisää. Hänen osaamisellaan saimme täysin uuden ulottuvuuden erikoistilannepelaamiseen. Veto on aivan maailmanluokkaa ja näytti heti mikä on miehiään, ehdottomasti yksi Liigan parhaimpia pelaajia, Sahlstedt kehaisee tähtikiinnitystään.

Gelinas on pelannut urallaan 189 NHL-ottelua. Raumalle mies siirtyi täksi kaudeksi Sveitsin liigan HC Ajoiesta.

LUE MYÖS: