MTV Urheilu: Kokenut Liiga-hyökkääjä ajautui vaikeaan tilanteeseen ja haki ammattiapua – pelaa nyt huippukautta

Virolaishyökkääjä Robert Rooba, 31, on noussut tällä kaudella jälleen kovalle tasolle vaikeiden viime vuosien jälkeen. Hän on ollut yksi KooKoon kantavia voimia, kun 53 otteluun ovat syntyneet tehopisteet 17+19=36. Rooba on joukkueensa toiseksi paras pistemies.
Rooban paras kausi Liigassa on 2020-21, jolloin hän mätti JYPin paidassa komeat 30 maalia. Kyseisen kauden jälkeen Rooba siirtyi vuodeksi KHL:ään, mutta tuo reissu päättyi, kun Venäjä aloitti sodan Ukrainaan.
Rooba palasi tuon jälkeen kahdeksi kaudeksi JYPiin ja sai kapteenin C:n rintaansa. Peli ei kulkenut kuitenkaan enää toivotulla tavalla ja varsinkin viime kausi jäi miehen osalta vaisuksi. 56 otteluun Rooba iski tehot 4+7=11 ja hän luopui kapteenin roolista kesken kauden, sillä hän koki ettei ollut oikea pelaaja kapteeniksi sillä hetkellä.
Jyväskylässä viime kausi oli muutoinkin sekava, kun JYP antoi kesken kauden potkut Jukka Rautakorvelle ja Ville Niemiselle. Joukkue hävisi loppukautta kohti paljon otteluita eikä Rooban oma pelikään lähtenyt missään vaiheessa kulkemaan.
Rooba oli viime kesän ajan ilman sopimusta, kunnes syyskuussa KooKoo tiedotti tehneensä hänen kanssaan yksivuotisen sopimuksen.
– Tuossa ehti kulua kuusi kuukautta siitä, kun lähdin viimeisen kerran JYPin pukukopista ja astelin tähän uuteen. Siinä ehti käymään vanhat asiat läpi, unohtamaan ja oppimaan. Siinä tehtiin kaikki tarvittava sen eteen, että kun astun uuteen koppiin, niin silloin myös käännetään uusi sivu. Silloin vanhat asiat ovat jääneet menneisyyteen, Rooba sanoo nyt Kouvolasta käsin MTV Urheilulle.
Rooba kertoo avoimesti kokemistaan haasteista viimeisinä JYP-vuosinaan.
– Olin todella syvällä. Siitä uloskiipeämiseen tarvittiin myös ammattilaisten apua, Rooba sanoo.
Apu auttoi Roobaa ja tällä hetkellä elämä hymyilee.
– En ole henkilökohtaisesti nauttinut jääkiekosta näin paljoa ehkä ikinä, Rooba ilmoittaa.
Uuden alun uusissa maisemissa saatuaan Rooba lähestyy myös omaa yhden kauden piste-ennätystään. Hänellä on kasassa 36 tehopistettä ja ennätys on 41 pistettä. Rooballa on seitsemän ottelua aikaa laittaa oma ennätys uuteen uskoon.
KooKoo on myös joukkueena aivan eri tilanteessa kuin JYP viime kaudella, mikä on vaikuttanut positiivisesti Rooban tilanteeseen. KooKoo on ollut viime kuukaudet vahvassa iskussa ja parhaillaan se on sarjataulukossa sijalla kuusi. Rooba on viimeksi pelannut pudotuspeleissä kaudella 2018-19.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Montreal-valmennus teki tylyn tempun Patrik Laineelle
- Pikkuleijonille shokkitappio MM-kisoissa!
- MM-kisoihin tulossa kuusi NHL-vahvistusta – supertähden kisamatka lähellä!
- MM-kisat käyntiin! Tässä Pikkuleijonien kentälliset avauskamppailuun
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!
- Sopimus julki – Mestiksen suomalaisvahti siirtyy Sveitsiin
- SM-liigajoukkue julkaisi sopimuksen – kokenut pakki kiinnitetty
- Lehtiväite: SM-liigapakki siirtyy Ruotsiin
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Jyrki Jokipakka vaihtaa joukkuetta!
- Huipputehot Ruotsissa iskenyt suomalaishyökkääjä solmi Liiga-sopimuksen
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Leijonat vahvistuu NHL-järkäleellä!
- MTV: Suomalaisvahti jättää NHL:n – siirtyy Liigaan!
- Lähde: Tässä Markus Nenosen uusi joukkue
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin