Leijonien 4 Nations -turnaus päättyi suuren pettymykseen. Kanada oli vahvempi alkusarjan viimeisessä ottelussa lukemin 5-3, ja näin Leijonat jäi ulos turnauksen finaaliottelusta. Enää turnauksessa jäljellä ovat Kanada ja Yhdysvallat.

Suomen jääkiekon rautakanslerina tunnettu Kalervo Kummola jakoi X:ssä oman arvionsa turnauksen voittajasta ja antoi samalla sapiskaa Ylelle.

– 4Nations on Suomelta ohi. 1 hyvä peli ja paljon kokemuksia ensi talven olympialaisiin. Olen edelleen sitä mieltä, että turnauksessa taklataan vähemmän kuin sarjapeleissä ja se on luonnollista. Pelit ei kuitenkaan ole leikkiä, kuten Yle tulkitsi lauseitani. Kanada voittaa lopulta, Kummola kirjoittaa.

Finaaliottelu Kanadan ja Yhdysvaltojen välillä pelataan perjantaina kello 03:00 Suomen aikaa.

Kalervo Kummola

@KummolaKalervo
4Nations on Suomelta ohi. 1 hyvä peli ja paljon kokemuksia ensi talven olympialaisiin. Olen edelleen sitä mieltä, että turnauksessa taklataan vähemmän kuin sarjapeleissä ja se on luonnollista. Pelit ei kuitenkaan ole leikkiä, kuten Yle tulkitsi lauseitani. Kanada voittaa lopulta.