4 Nations Face-Off -ennakko: tässä ovat Ruotsin suurimmat vahvuudet ja heikkoudet
![4Nationspelipaitaruotsi](https://www.leijonat.com/app/uploads/2025/01/4Nationspelipaitaruotsi-632x421.jpg)
NHL:n järjestämä 4 Nations Face-Off -turnaus starttaa 13. helmikuuta. Ennen huipputurnauksen alkua Leijonat.com käy läpi kaikki neljä joukkuetta, esittelee maiden pelaajamateriaalit ja arvioi, mitkä ovat jokaisen maan suurimmat vahvuudet ja kipeimmät heikkoudet.
Tässä artikkelissa esittelyssä on Sam Hallamin luotsaama Tre Kronor eli Ruotsi.
Maalivahdit
Ruotsi koki kovan kolauksen maalivahtiosastolleen juuri turnauksen alla, kun New Jersey Devilsissä kelpo kautta pelannut Jacob Markström loukkaantui.
Markström oli monissa kaavailuissa Tre Kronorin ykkösvahti turnaukseen. Ruotsissa maalailtiin jo pientä kriisiä molariosastolle, sillä Linus Ullmarkin kuntoutuminen selkävammasta kesti aivan turnauksen kynnykselle saakka. Ullmark on kuitenkin ehtinyt tervehtyä, mutta pelikunto on vielä arvoitus.
Ruotsi kutsui Markströmin tilalle Philadelphia Flyersista Samuel Erssonin, mutta hän on lähtökohtaisesti kolmosmaalivahti sinikeltaisten kaavailuissa. Ykkösvahdin viitan ottanee Markströmin jäätyä pois Filip Gustavsson, joka oli erityisesti syyskaudella vahva Minnesota Wildin tolppien välissä.
Gustavssonillakin on ollut terveysmurheita joulu-tammikuun aikana, mutta Wildin ykköskassarin pitäisi nyt olla valmiina kantamaan vastuuta Ruotsin maalilla. Hän on pääsemässä hyvään iskuun juuri oikeaan aikaan, sillä 26-vuotias Skellefteån kasvatti pysäytti Carolina Hurricanesia vastaan 37 kutia ja päästi vain yhden takaiskumaalin Wildin toiseksi viimeisessä kamppailussa ennen maaotteluita.
Gustavsson on torjunut tällä kaudella (7. helmikuuta mennessä) 36 ottelua, joissa päästettyjen maalien keskiarvo on 2,61 ja torjuntaprosentti on 91,5.
Puolustus
![](https://www.leijonat.com/app/uploads/2025/02/aop_erikkarlsson20250207-1024x682.jpg)
Pakkikalusto on turnaukseen lähdettäessä Ruotsin ehdoton vahvuus. Takalinjoille on heittää sen verran kovia tekijämiehiä, että Tre Kronorin puolustusta voi pitää neljästä maasta jopa parhaana.
Hallamilla on positiivinen ongelma ylivoimakoostumustensa rakentamisessa, sillä niin Rasmus Dahlinilla, Victor Hedmanilla kuin Erik Karlssonillakin olisi paljon annettavaa pakkopelin pyörittämiseen. Tulivoimaa löytyy viivalta kosolti.
Kapteeni Hedman ja Dahlin asetettaneen ykköspariksi. Virtuoosimaisen Karlssonin offensiivista halukkuutta, riskejä ja ajoittaisia virheitä Ruotsin valmennus halunnee paikata varmalla puolustuspään erikoisosaajalla, joita ovat NHL:n huippujoukkueiden luottomiehet Gustav Forsling (Florida Panthers) ja Mattias Ekholm (Edmonton Oilers). Forslingin tehotilaston lukema on +27 ja Ekholmillakin plus-miinukset näyttävät kunnioitettavasti +18.
Viiden puolustajan paikat pelaavassa kokoonpanossa ovat kiveenhakatut, mutta kuudennen puolustajan valinta on hankala. Jonas Brodin on vasta tervehtynyt alavartalovammasta, joka piti hänet pitkään sivussa, joten Calgary Flamesin Rasmus Anderssonilla on hyvä mahdollisuus olla kolmosparissa.
Hyökkäys
William Karlssonin poissaolo tekee loven Ruotsin keskushyökkääjäosastolle. Vegasin sentteri kärsii alavartalovammasta, ja Golden Knights asettikin hänet pitkäaikaisloukkaantuneiden listalle hieman ennen 4 Nationsia.
Ruotsi ei kaadu Karlssonin poisjääntiin, mutta keskikaista on nyt heikommassa jamassa. Mika Zibanejad ja Elias Pettersson ovat pelanneet ailahtelevaa kautta tahoillaan, mutta näiden miesten on onnistuttava, mikäli Tre Kronor mielii turnauksen voittaa. Joel Eriksson Ek on luotettava ja kokonaisvaltainen sentteri, joka onnistui viime MM-kisoissa tehden seitsemän maalia. Nyt kilpailu tosin kovenee.
Ruotsi ei korvannut Karlssonia keskushyökkääjällä. Onnena onnettomuudessa paikkaaja Rickard Rakell pelaa vahvaa kautta ja on iskenyt Pittsburghissa 24 osumaa. Tällä lukemalla hän jakaa Ruotsin toiseksi parhaan maalintekijän titteliä. Laidoille ruotsalaisilla onkin nyt vaihtoehtoja miltei enemmän kuin tarpeeksi. Filip Forsberg, Adrian Kempe ja Lucas Raymond ovat myös ottaneet tavakseen heiluttaa verkkoja.
Laitahyökkääjien runsauden takia sentterinä pelaamaan kykenevä Elias Lindholm voi hyvin olla se peluri, joka isketään nelosen keskelle.
Ketjukoostumuksiin Hallamilla on useita vaihtoehtoja, mutta ei olisi mikään yllätys, jos 46 maalia alustanut Jesper Bratt lyötäisiin ykkösketjuun ruokkimaan William Nylanderia, joka on latonut kuluvalla kaudella 33 täysosumaa.
![](https://www.leijonat.com/app/uploads/2025/02/aop_eliaspettersson20250207-1024x683.jpg)
Ruotsin ennakoidut kentälliset
![](https://www.leijonat.com/app/uploads/2025/02/Ruotsikentalliset1739107414-1024x1024.jpg)
Seuraa häntä: Elias Pettersson
Pettersson on ollut yksi tämän kauden puhutuimmista ellei puhutuin ruotsalaiskiekkoilija NHL-jäillä. Vancouver Canucksin sentteri ei tullut toimeen J.T. Millerin kanssa, joten Canucksin johto päätti erottaa kaksikon ja kauppasi Millerin New York Rangersiin.
Petterssonin peli ei kuitenkaan ole kulkenut tällä sesongilla toivotulla tavalla. Canucksin GM Patrik Allvin latasi Expressenin haastattelussa, että Petterssonin on nyt Millerin siirron myötä pakko alkaa ottaa vastuuta ja nostaa pelinsä tasoa.
Sentteriosasto ei ole Ruotsin vahvuus, mutta Petterssonin onnistuminen neljän maan turnauksessa olisi iso asia Tre Kronorille. Samalla se herättäisi toiveita paremmasta loppukaudesta myös Vancouver Canucksissa, joka taistelee kynsin hampain pudotuspelipaikasta.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- IL: Tähän osoitteeseen Jesse Puljujärvi haluaa!
- Entinen huippupelaaja Miika Elomo, 47, on kuollut
- MTV: Sami Kapanen Liiga-seuran päävalmentajaksi!
- NHL-megatähti jää pois 4 Nations -turnauksesta!
- Pääseekö Mikko Rantanen huipputurnaukseen? Nyt vastaus on selvillä
- Leijonat voittoon! Ruotsi sai rumasti piiskaa kotiyleisönsä edessä
- Ei ole totta! Rasmus Ristolainen ulos Leijonista – tässä on korvaaja
- Kanadan 4 Nations -joukkueeseen uusi vahvistus – fanit teilaavat täysin
- 4 Nations Face-Off -ennakko: tässä ovat Ruotsin suurimmat vahvuudet ja heikkoudet
- IS: Kärpät pitää oven auki Jesse Puljujärvelle!
- Lähtöpassit! Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta
- Siirtopommi vireillä! Podcast: Christian Heljanko palaa Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä
- I-P: Tähtipuolustaja Atro Leppäsen loppukauden seura selvillä!
- Leijonille karuja uutisia: Nyt loukkaantui Mikko Rantanen!
- Pääseekö Mikko Rantanen huipputurnaukseen? Nyt vastaus on selvillä
- Hyökkääjä lähtee SaiPasta
- Jokerien käsittämätön putki poikki!
- Ei ole totta! Rasmus Ristolainen ulos Leijonista – tässä on korvaaja
- IS: Kärpät pitää oven auki Jesse Puljujärvelle!
- Leijonat löylytti maailmanmestareita EHT:lla – debytantti nollasi Tshekin