Venäjällä ei ilahduttu Kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n tiistaisesta päätöksestä, jonka mukaan Venäjä ja Valko-Venäjä eivät pääse vuoden 2026 MM-kisoihin.

Venäjän liiton edustaja Pavel Bure ilmoitti välittömästi, että olympiaosallistuminen ensi vuoden kisoihin Italiassa on yhä pöydällä.

− On huomattava, että Venäjän olympiaosallistumisesta Italiaan 2026 päättää KOK, Bure sanoi Venäjän uutistoimisto Tassille.

Tass vihjaili jutussaan, että IIHF:n ranskalaisella puheenjohtajalla olisi oma lehmä ojassa, sillä Ranska pääsee olympiaturnaukseen, jos Venäjä suljetaan pois.

Kremlin edustaja Dmitri Peskov kommentoi Tassille, että valtiojohto yrittää edesauttaa Venäjän pääsyä olympiakisoihin.

− Aiomme jatkaa yhteydenpitoa KOK:n kanssa. Puolustamme omia urheilijoitamme ja olympiajoukkueemme intressejä, mutta se vaatii lisää ponnistelua, Peskov kertoi.

Venäjän jääkiekkoliitto elättelee toiveita myös ensi vuoden MM-kisoista, vaikka nyt IIHF:n kielteinen päätös tulikin. Venäläiset käyttävät kiertoilmausta aloittamastaan laittomasta hyökkäyssodasta, jonka päättyessä IIHF arvioisi maajoukkueen tilannetta uudelleen.

− Venäjällä on oikeus haastaa IIHF:n tekemä päätös tämän vuoden MM-kisojen jälkeen. IIHF on sanonut, että se voi arvioida sulkupäätöstä uudelleen, jos Ukrainan ”sotilaallinen konflikti” päättyy, Venäjän liitto ilmoitti.