Jukureilta iso sopimusuutinen – tehomiehelle jatkodiili

Liigan maaottelutauolle jumbosijalta lähtenyt Jukurit tiedotti tiistaina tärkeästä jatkosopimuksesta.
Mikkeliläisjoukkue kertoo solmineensa kevääseen 2026 ulottavan jatkosopimuksen hyökkääjä Alexander Ruutun, 31, kanssa. Ruuttu liittyi Jukureihin alunperin syyskuun lopussa maajoukkuetaukoon ulottuvalla sopimuksella.
NHL:n entinen kakkoskierroksen varaus on pelannut alkukauden aikana 15 Liigan runkosarjapeliä tehoin 5+3=8.
– Olen innoissani ja kiitollinen tästä mahdollisuudesta, minkä Jukurit on antanut. Olen viihtynyt hyvin ja koko perhe on viihtynyt täällä. Henkilökohtaisesti pelit ovat kulkeneet ihan mukavasti, mutta minulle tärkeintä on se, että joukkue voittaa pelejä. Tulos on kiertänyt meitä, mutta tulemme parantamaan. Haluan auttaa joukkuetta monipuolisuudellani ja haluan tehdä maaleja jatkossakin, Alexander Ruuttu kertoo.
– Aku tuli tänne syyskuussa paikkaamaan loukkaantumistilannetta ja vastasi huutoon nopeasti. Se olikin melko nopeasti selvää, että haluamme hänet täällä pitää. Aku tuo koppiin johtajuutta ja monipuolisena pelaajana vaihtoehtoja sekä leveyttä hyökkäykseen, Jukurien kehityspäällikkö Mikko Hakkarainen kertoo.
Ruuttu on pelannut Jokerien, Ilveksen, TPS:n, KalPan, Ässien ja Jukurien paidassa yhteensä 441 Liigan runkosarjapeliä tehoin 86+71=157 . Ruutulta löytyy vyöltä Liiga-hopea 2017 KalPasta ja Spengler Cupin mestaruus 2019 KalPasta.
Viime kaudella Ruuttu kiekkoili Saksan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla DEL2-liigassa Krefeld Pinguinen pelipaidassa. Toisen polven kiekkoilija nakutti 37 ottelussa tehot 6+11=17.
LUE MYÖS:
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- USA nimesi 18 pelaajaa MM-kisajoukkueeseensa – mukana 90 tehopisteen tähti
- Lähde: Kultaleijona palaamassa rapakon takaa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- IS: Olli Jokinen siirtymässä HIFK:hon!
- Lähde: Ruotsista tipahti uutispommi – Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Hurja vahvistus! Christian Heljanko siirtyy Liigaan jättipitkällä sopimuksella
- Kova kaappaus! Kärpät vahvistuu toisen Liiga-seuran tähtihyökkääjällä
- Nyt jysähti! Ruotsille hirmuvahvistus MM-kisoihin
- Mikko Rantanen kuritti Coloradoa – johdatti Dallasin voittoon upealla suorituksella
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!