JYP värväsi NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän: ”Tunnettu erinomaisesta syöttötaidostaan”

JYP on solminut ensi kauden kattavan sopimuksen kanadalaishyökkääjä Alex Dostien kanssa. Sopimus sisältää myös option kaudesta 2025-26.
Dostie, 27, on Anaheim Ducksin 4. kierroksen varaus (#115) vuodelta 2016. NHL:ssä hän ei ole kuitenkaan urallaan pelannut. AHL:ssä Dostie on pelannut San Diego Gullsin riveissä 138 ottelua.
Euroopan kaukaloissa Dostie on pelannut nyt kolme kautta. Ensin hän kiekkoili kauden ICEHL:ssä ja sen jälkeen kaksi kautta Norjassa. Viime kaudella hän iski Vålerengan paidassa 29 runkosarjaotteluun tehopisteet 19+13=32 sekä 17 pudotuspeliin pisteet 6+5=11.
– Alex on taitava pelaaja ja omaa hyvän pelinäkemyksen varsinkin hyökkäyssuuntaan. Dostie on tunnettu erinomaisesta syöttötaidostaan. Myös pelaajan laukaus on hyvä ja sitä hän voi tulevaisuudessa käyttää vielä paremmin hyödykseen, JYPin urheilutoimenjohtaja Simo Mälkiä kommentoi seuran tiedotteessa.
– Dostie on Norjan liigassa tehnyt hyvää tulosta ja uskomme hänen sopeutuvan hyvin myös Suomen Liigaan ja ottavan uusia askelia kehityksessään pelaajana JYPissä, Mälkiä jatkaa.
Dostie tuo JYPin hyökkäykseen leveyttä, nimittäin hän pystyy pelaamaan sekä keskus- että laitahyökkääjänä.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Urheilucast: Jokerit virittelee todellista huippukaappausta!
- Urheilucast: Yllättävä Liiga-seura yrittää kaapata Henrik Haapalan!
- Jokereille paha takaisku tiistain otteluun – Pelicansille puolestaan hyviä uutisia
- Sami Vatanen palaa Liigaan!
- Raimo Helmiseltä huvittava lohkaisu Liigan maratonottelun jälkeen
- Suomalaiselle NHL-hyökkääjälle näytettiin ovea!
- Patrik Laine tiputettiin – NHL-megalupaus debytoi suomalaisen vierellä!
- Hallitsevalle maailmanmestarille ikäviä uutisia – useat kärkinimet jäävät sivuun MM-kisoista
- Lähde: Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus löysi uuden osoitteen
- Sport vahvistuu maajoukkuehyökkääjällä – ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- IL: Lahden karsintaottelussa joukkotappelu fanien välillä: ”Jotain sattui tappelussa niin pahasti, että…”
- Lehtiväite: Ilves jäämässä nuolemaan näppejään – tähtihyökkääjää viedään toiseen seuraan!
- Kova vahvistus! 35 miljoonan dollarin NHL-vahti lähtee MM-kisoihin
- Lukko kiinnitti mestarivahdin
- Patrik Laine tiputettiin – NHL-megalupaus debytoi suomalaisen vierellä!
- Sport vahvistuu maajoukkuehyökkääjällä – ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- HIFK-lupaus Eemil Vinni löysi uuden seuran – siirtyy Mestikseen
- Atro Leppänen rustasi sopimuksen NHL:n huippuseuran kanssa!
- Ilves saa huippuvahvistuksen
- Kiinnostavatko MM-kisat? Näin NHL-läpimurron tehnyt Ville Koivunen vastaa