Tuomaritoiminta sai Jukka Jalosen raivon valtaan – ”Mitä hel*ettiä, kenen pers*ttä ne nuolee?”

OSTRAVA. Suomi hävisi Ruotsille MM-kisojen puolivälierässä jatkoajalla 1-2. Pelin jälkeen Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen oli aivan raivoissaan ottelun tuomaritoiminnasta.
Ottelu ratkesi lopulta ylivoimamaaliin. Suomi joutui alivoimalle, kun Konsta Helenius sai jäähyn koukkaamisesta. Hidastus osoittaa, ettei Helenius välttämättä tehnyt tilanteessa rikettä, vaan osui ainoastaan ruotsalaisen mailaan.
Pelin jälkeen Jaloselta kysyttiin, pyysikö hän tilanteeseen selitystä tuomarilta tai tuomaritarkkailijalta.
– Totta kai me näytettiin video. Ainahan tuomaritarkkailija on tuomareiden puolella riippumatta siitä, mitä siellä jäällä tapahtuu. Ei niitä virheitä ikinä myönnetä, Jalonen aloitti purkautumisensa.
– Selkeästi hän katsoi sen pari kolme kertaa, ja kertaakaan ei [Helenius] osunut hanskaan. Mutta sitten hän [tuomaritarkkailija] sanoi, että se on ihan ok viheltää jäähy tuossa, koska hän [tuomari] luuli, että hän [Helenius] osui. Silloin se on ok. Se on se sääntö kuulemma, että kun luulee että osuu, luulee että on virhe, niin se on ihan ok silloin.
– Mitä hel*ettiä, mitäs meidän pelaaja saa tehdä? Nostaa kaksi kertaa mailaa, ei osu hanskaan, mutta tuomari luulee, että osuu hanskaan. Ja viheltää kun luulee, vaikkei osukaan. Niin se ei ole tuomarin virhe.
– Me pyydettiin vain, että: ”Voisitko sanoa, että se oli virhe?” Sillehän ei enää voi mitään. Mutta ei, ei vieläkään. Tämä on sääntö kuulemma sellainen, että voi viheltää väärin. Ihan käsittämätöntä.
Tuli ehkä aika kevyitä tuomioita Suomelle?
– Tuli aika kevyitä, ja me ei saatu hirveästi. Oli siellä pari sellaista paikkaa, että meidän olisi pitänyt saada ylivoimaa. Kyllä tässä vähän oltiin alakynnessä siinäkin mielessä, Jalonen jatkoi puhisemista.
– Tulee aina välillä mieleen, kenen per*että ne nuolee NHL:n suuntaan. Oikeesti. Ollaanko me väärässä vai ei, mutta siltä se välillä tuntuu.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MTV: Jokereilla riittää vetoa siirtomarkkinoilla: ”Meille on kova tunku pelaajista”
- Lähde: Tässä on HIFK:n kohupelaaja Petr Kodytekin ensi kauden osoite
- Aatu Räty ilmiliekeissä NHL:ssä
- Suomalaislupaus solmi NHL-sopimuksen!
- Liigassa kutkuttava pudotuspelikierros – Lappeenrannassa täysi hurmos päällä
- Suomalaishyökkääjä nostettiin ensimmäistä kertaa NHL:ään – tehnyt kovaa tulosta farmissa
- Sami Niku uusiin maisemiin – myös kultaleijona jättää sveitsiläisseuran
- Turussa ovi käy – ainakin nämä pelaajat jättävät TPS:n
- Tappara jysäytti ison muutoksen!
- Urheilucast: Sami Vatanen antoi pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Sami Vatanen antoi pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Liiga-seurassa käy hurjalla tavalla ovi – yhdeksän pelaajaa lähtee!
- SM-liigalta raju ratkaisu – Pelicansille tuli nyt lunta tupaan
- Jatkoaika: Helsinki-hallin suhteen tehtiin raju päätös!
- SK: Liigan mestarisuosikki virittelee hurjaa pelaajakaappausta!
- Lähde: Kanadalaisjärkäle etsii joukkuetta Liigasta
- Tappara jysäytti ison muutoksen!
- Liiga-seuralta kiusoitteleva päivitys – kultaleijonan paluulle vahvistus?
- HIFK julkisti ison uutisen Leo Komarovista
- Turussa käy ovi! TPS hyvästeli kolme runkopelaajaansa