Uusi osoite selvillä – Pelicansista lähtenyt konkaripuolustaja jatkaa uraansa Liigassa: ”Tuo joukkueeseen paljon kokemusta”

Aiemmin maanantaina Pelicans tiedotti, että puolustaja Mikko Niemelä, 33, ei jatka enää joukkueen vahvuudessa.
Niemelän uusi osoite selvisi nopeasti. SaiPa kertoi tehneensä Niemelän kanssa sopimuksen kuluvalle kaudelle sekä kaudelle 2024-25.
– Mikko on rutinoitunut, myös A-maajoukkueessa vieraillut puolustaja, joka tuo joukkueeseen paljon kokemusta. Mikko on luotettava, hyvin liikkuva puolustaja, jonka vahvuudet ovat puolustus- ja alivoimapelaamisessa. Erittäin hienoa saada Mikko mukaan vahvistamaan joukkuetta kahden vuoden sopimuksella. Nyt on tehty tärkeitä vahvistuksia ensin maalivahdin (Henri Kiviaho) ja nyt puolustuksen osalta, Liiga-SaiPa Oy:n urheilujohtaja Harri Aho kommentoi seuran tiedotteessa.
– Erittäin hyvillä fiiliksillä olen SaiPaan tulossa. Haluan olla mukana auttamassa sekä joukkuetta että koko seuraa saamaan lisää onnistumisia ja positiivista meininkiä Kisapuistoon. Kisapuisto on tullut koettua useita kertoja myös vastustajan roolissa ja olen jo hallille tullessa kaupungin katukuvastakin nähnyt, miten tärkeä SaiPa Lappeenrannalle on, Niemelä kommentoi.
– Joukkueeseen tuon kokemusta ja varmasti myös lisää johtajuutta. Osaan suhtautua tähän arkeen siten, että se säilyy tasapainossa niin voittojen kuin tappioiden hetkillä. Ilman muuta selvää, että pyrin itsestäni saamaan kaiken irti joukkueen eteen. Kaksivuotinen sopimus on meille molemmille osapuolille hyvä juttu, Niemelä jatkaa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Erikoinen tilanne: NHL-tähtivahti kiinnostunut MM-kisoista, mutta kutsua ei ole kuulunut
- Kanadan maajoukkueelle kaksi mielenkiintoista pelaajavahvistusta
- Lähde: Ruotsissa kovia tehoja paukuttanut puolustaja siirtyy Liigaan
- Naisleijonilta hurja nousu – Tshekki nurin MM-pronssipelissä
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – Liigan supertähti putosi joukkueesta
- Porissa ovi käy! Valtava määrä pelaajia jättää Ässät
- Patrik Laineelta kysyttiin Aleksandr Ovetshkinista – suomalaiselta tuli jäätävä vastaus
- Ruotsille taas kova NHL-vahvistus MM-kisoihin
- Tshekin NHL-vahvistus perusteli MM-kisoihin lähtöä hulvattomalla tavalla: ”Vaimo valittaa palelevansa”
- Dallas Starsin suomalaisten Stanley Cup -jahti sai kammottavan alun – Artturi Lehkonen teki kyseenalaisen maalin
- I-P: Sportilta kova ratkaisu Topi Rönnin suhteen!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – Liigan supertähti putosi joukkueesta
- Liiga-seurassa ovi käy – seitsemän pelaaja lähtee!
- Jonne Virtanen latasi suoran mielipiteensä Jokereista
- AL: Veli-Matti Savinaiselta iso paljastus – Tappara torppasi huippusiirron
- Lähde: Ruotsissa kovia tehoja paukuttanut puolustaja siirtyy Liigaan
- Porissa ovi käy! Valtava määrä pelaajia jättää Ässät
- Kultaleijona vahvistamaan Suomen MM-leiriryhmää!
- Ruotsi kasaa hirmumiehistöä MM-kotikisoihin
- Kanadan maajoukkueelle kaksi mielenkiintoista pelaajavahvistusta