Karu uutinen! 474 NHL-ottelun suomalaishyökkääjä lopettaa pelaajauransa – tässä syy

Seattle Krakenin suomalaishyökkääjä Joonas Donskoi, 31, lopettaa kiekkouransa. Hän kertoi asiasta Instagram-tilillään.
– Kärsittyäni useita aivotärähdyksiä urani aikana olen päättänyt jäädä eläkkeelle ammattilaiskiekosta. On äärimmäisen vaikeaa päästää irti jostain, johon on käyttänyt koko elämänsä, mutta tässä vaiheessa tiedän, että tämä on oikea ratkaisu oman hyvinvointini ja tulevaisuuteni kannalta, Donskoi kirjoittaa.
– Sain elää unelmaani NHL-pelaajana, josta olen todella kiitollinen. Uskon, että kykenin saavuttamaan oman potentiaalini, joka oli aina isoin tavoitteeni.
Donskoi oli koko viime kauden pelaamatta aivotärähdyksen vuoksi. Uransa aikana hän oli otteluista sivussa loukkaantumisten vuoksi jokaisella kaudella.
Vuosien varrella Donskoi pelasi NHL:ssä 474 ottelua. Hän edusti San Jose Sharksia, Colorado Avalanchea ja Seattle Krakenia. Hänen paras kautensa oli 2020-21, jolloin hän nakutti Coloradossa 51 otteluun tehot 17+14=31.
Leijonissa Donskoi nähtiin vuoden 2015 MM-kisoissa sekä World Cupissa. MM-kisoissa hän tykitti kahdeksaan otteluun tehot 5+3=8.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kanadan maajoukkueelle kaksi mielenkiintoista pelaajavahvistusta
- Lähde: Ruotsissa kovia tehoja paukuttanut puolustaja siirtyy Liigaan
- Naisleijonilta hurja nousu – Tshekki nurin MM-pronssipelissä
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – Liigan supertähti putosi joukkueesta
- Porissa ovi käy! Valtava määrä pelaajia jättää Ässät
- Patrik Laineelta kysyttiin Aleksandr Ovetshkinista – suomalaiselta tuli jäätävä vastaus
- Ruotsille taas kova NHL-vahvistus MM-kisoihin
- Tshekin NHL-vahvistus perusteli MM-kisoihin lähtöä hulvattomalla tavalla: ”Vaimo valittaa palelevansa”
- Dallas Starsin suomalaisten Stanley Cup -jahti sai kammottavan alun – Artturi Lehkonen teki kyseenalaisen maalin
- Naisleijonat hävisi MM-välieränsä – Kanada takoi taululle murskalukemat
- I-P: Sportilta kova ratkaisu Topi Rönnin suhteen!
- Liiga-seurassa ovi käy – seitsemän pelaaja lähtee!
- Jonne Virtanen latasi suoran mielipiteensä Jokereista
- AL: Veli-Matti Savinaiselta iso paljastus – Tappara torppasi huippusiirron
- Nyt jysähti – Leijonille kolme uutta NHL-vahvistusta MM-kisoihin!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – Liigan supertähti putosi joukkueesta
- Lähde: Ruotsissa kovia tehoja paukuttanut puolustaja siirtyy Liigaan
- Porissa ovi käy! Valtava määrä pelaajia jättää Ässät
- Kultaleijona vahvistamaan Suomen MM-leiriryhmää!