Venäjä ei onnistunut voittamaan edes omaa heikkoa turnausta – Marko Anttilakin tilityksen kohteena: ”Kömpelö roolipelaaja”

Venäjän jääkiekkomaajoukkueen viime viikonlopun oma turnaus ei mennyt maan näkökulmasta ihan lapaan. Joukkue sijoittui turnauksessa kakkoseksi Valko-Venäjän jälkeen, Kazakstan jäi jumboksi kolmanneksi.
Voi kaiketi todeta, että turnaus on ollut varsin heikkotasoinen miettiessä sitä, minkälaisia kiekkomaita Valko-Venäjä ja Kazakstan ovat.
Venäjä voitti turnauksessa nimenomaan Kazakstanin 6-2, mutta Valko-Venäjälle se hävisi voittomaalikisassa 4-5. Venäläislehti Championatin mukaan kohtalo oli surullisempi kuin häviäminen Suomelle viime talven olympialaisten finaalissa.
– Tämä tappio on kiusallisempi. Emme pystyneet voittamaan heikkoa turnausta, joka oli järjestetty meitä varten. Tappio ei olisi saanut toteutua, Championatin Lev Lukin kirjotti.
Sai Venäjä sentään ensimmäisen voiton kuukausiin.
– Mutta Kazakstanin maalivahdin virheet auttoi tässä. Silti venäläiset pelasivat huonommin kuin seurajoukkueissaan.
Turnauksen ohessa pelattiin myös turnaus kolmella kolmea vastaan. Venäjä ei jutun mukaan onnistunut voittamaan edes sitä. Katkera sävy jatkui tekstissä loppuun asti.
– Vastustajillamme tilanne on toinen, jutussa mainittiin viitaten siihen, että esimerkiksi suomalaiset loistavat maajoukkueessa kenties enemmän kuin seurajoukkueissa.
– Ja arvokisoissa meidät upottaa kömpelö roolipelaaja Marko Anttila.
Tulevaisuuskin voi olla synkkä, kun Venäjä on huolestuneen toimittaja Lukinin mukaan jäämässä kansainvälisen kiekon ulkopuolelle.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lukon pitkäaikainen hyökkääjä siirtyy ulkomaille – uusi osoite selvillä
- Pelicans pyöräytti kaksi pelaajahankintaa – värväsi maalipyssyn SaiPasta
- Ruotsille kova takaisku MM-kisoissa – tähtihyökkääjä sivussa
- Sopimus julki – Antti Raanta palaa Suomeen: ”Yksi Liigan kärkiveskareista”
- Olli Jokisen HIFK kaappasi Liiga-pistetykin!
- Antti Pennanen Leijonien tulevista vahvistuksista: ”Meillä on plääni olemassa”
- Nyt jysähti – Ilvekseltä viisi hankintaa tiskiin!
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli Ruotsi-tappion jälkeen
- KalPan tehomies lähtee!
- Tappara jysäytti hurjan hankinnan – haaviin tuore Liiga-mestari!
- Leijoniin uusi vahvistus kesken MM-kisojen? Näin Antti Pennanen kommentoi
- Pelicansin luottosoturi loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Antti Pennanen ihmeissään tuomareiden kohuratkaisusta: ”Eivät tulleet sanomaan mitään”
- Tre Kronor -tähti yllättyi – vertaili Pennasen ja Jalosen Leijonia: ”Viime vuonna he…”
- SK: Liiga-seura kaappasi entisen NHL-hyökkääjän!
- Antti Pennaselle riitti – Leijonien ketjut myllättiin uusiksi Ruotsia vastaan!
- Ruotsin ex-maajoukkuepelaaja haukkui Suomen maanrakoon – Leijonat-puolustajalta viileä vastaus
- Leijonat-hyökkääjältä kovaa tekstiä Ruotsi-tappion jälkeen: ”Pelin voi laittaa minun piikkiini”
- SaiPa vahvistuu: Haaviin Jokereissa kovia tehoja takonut lupaus sekä JYP-hyökkääjä
- Jukureista potkut saanut Marko Tuomainen löysi päävalmentajapestin – Mestiksestä