Siirtohuhut kiihtyvät: vaihdetaanko Jesse Puljujärvi jättipalkkaiseen ruotsalaiseen?

Edmonton Oilersin fokus on tiukasti siirtomarkkinoissa. Seuran pitäisi yrittää päästä eroon Jesse Puljujärvestä sekä vahvistaa samaan aikaan puolustustaan. Oilers yrittää varmasti hoitaa kummankin ongelmansa yhdellä liikkeellä, mutta se ei välttämättä ole mahdollista.
NHL-toimittaja Pierre LeBrunin mukaan kaksi pakkivahvistusta on erityisesti herättänyt Edmontonin kiinnostuksen. Puljujärvi voisi siirtyä kummassa tahansa vaihtokaupassa toiseen suuntaan.
– On kaksi nimeä, jotka kannattaa pitää mielessä, kun Edmontonin toimistossa pohditaan, ketkä ovat potentiaalisesti saatavilla ennen siirtotakarajaa. Tiedän, että he ovat keskustelleet sekä John Klingbergin että Joel Edmundsonin meriiteistä, osana pitkää listaa puolustajia, joita he tutkailevat, LeBrun kertoo.
Anaheim olisi hyvin mahdollinen seuraava osoite Puljujärvellä. Seuralla on varaa hänen sopimukseensa, hyökkäyksestä löytyisi isompikin rooli ja joukkue on nuori. Edmontonin pitäisi tietysti antaa Klingbergista muutakin kuin Puljujärvi.
Klingberg tienaa tästä kaudesta 7 miljoonaa dollaria. 24 ottelussa hän on nakuttanut tehot 3+7=10. Hän on voittanut urallaan kaksi MM-kultaa Ruotsin joukkueessa.
Montreal Canadiensin Edmundson on enemmän peruspakki. Hänet Edmonton voisi saada halvemmalla. Puljujärvelle Montreal ei olisi yhtä hyvä osoite, sillä seuran hyökkäys on jo ennestään varsin täynnä.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- IS: Olli Jokinen siirtymässä HIFK:hon!
- Lähde: Ruotsista tipahti uutispommi – Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Hurja vahvistus! Christian Heljanko siirtyy Liigaan jättipitkällä sopimuksella
- Kova kaappaus! Kärpät vahvistuu toisen Liiga-seuran tähtihyökkääjällä
- Nyt jysähti! Ruotsille hirmuvahvistus MM-kisoihin
- Mikko Rantanen kuritti Coloradoa – johdatti Dallasin voittoon upealla suorituksella
- Montreal-valmennus teki tylyn tempun Patrik Laineelle
- Pikkuleijonille shokkitappio MM-kisoissa!
- MM-kisoihin tulossa kuusi NHL-vahvistusta – supertähden kisamatka lähellä!
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Huipputehot Ruotsissa iskenyt suomalaishyökkääjä solmi Liiga-sopimuksen
- Leijonat vahvistuu NHL-järkäleellä!
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!