Ville Heinolasta odotellaan merkittävää viestiä – luotsi: ”Vielä se hetki ei ole koittanut, mutta sitä kohden mennään”

Winnipeg Jetsin NHL-organisaatioon kuuluva Ville Heinola on päässyt tällä kaudella kyseisen porukan matkaan, mutta vastuuta tarunhohtoisessa ei ole tullut. Honkajoen kasvatti on pelannut syksyllä 11 matsia AHL:n Manitoba Moosessa tehoin 0+7.
NHL-joukkue Jetsin päävalmentaja Rick Bowness myönsi odottavan itsekin sitä, että suomalainen olisi täysin valmis ylös.
– Odotamme sitä hetkeä, kun farmijoukkueesta kerrotaan meille, että hän on liian hyvä AHL:ään. Vielä se hetki ei ole koittanut, mutta sitä kohden mennään. Sitten kun hetki tulee, annamme hänelle varmuudella hyvät mahdollisuudet, luotsi sanoi NHL:n nettisivuilla.
21-vuotiaan pakin nykyinen sopimus pitää hänet Jetsin organisaatiossa kevääseen 2024 asti. Pelaaja nähdään isona osana seuran tulevaisuutta, vaikka esimerkiski vuoden 2019 ykköskierroksen 20. varaus on pelannut ylhäällä toistaiseksi vasta 25 peliä tehoin 1+9.
– Hän on suuri osa tämän seuran tulevaisuutta. Tarvitsemme liikkuvaa hyökkäävää puolustajaa, joka syöttelee hyvin ja voi liittyä vastahyökkäyksiin. Hän sopii tähän kuvaukseen, ja siksi hän olikin ensimmäisen kierroksen varaus.
– Olen sanonut hänelle, että hänen pelityylinsä on juuri sellainen, joka sopii tämän päivän NHL-jääkiekkoiluun. Hän vain tarvitsee hieman lisää kokemusta. Hän oli tyytymätön kauden ensimmäisiin otteluihinsa, mutta viime aikoina hänellä on mennyt paljon paremmin, luotsi mietti.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Antti Raannan tilanteessa yllätyskäänne – Urheilucast: Lukko lähellä toista huippukiinnitystä!
- Kärpät tekee hurjia muutoksia: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusen tilanteesta yllättävä tieto
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmi on matkalla – hirmutarjous pöydällä!
- Lähde: SaiPan NHL-vahvistus vaihtamassa joukkuetta!
- Liigan mestarisuosikille karmea takaisku
- TPS-tähti rustasi NHL-sopimuksen!
- MM-kisat voi unohtaa – Rasmus Ristolaisesta ikäviä uutisia
- Jokerit voittaa Mestiksen mestaruuden!
- IS: Leijonille jättivahvistus MM-kisoihin!
- Suomalaispakille lätkäistiin sakot NHL:ssä!
- Lähde: SaiPalta kova kaappaus siirtomarkkinoilta!
- Emil Larmista tipahti iso Liiga-huhu!
- SaiPalle jättimenetykset! IS: Tähtikaksikko jättää seuran
- Lehti: Lukko iski pöytään järisyttävän kiinnityksen!
- IS: Näin Pasi Nurminen kommentoi Pelicansin tulevia Liiga-karsintoja
- Tappara jysäytti jälleen yllätysuutisen
- HIFK-fanit vaativat Ville Peltoselle potkuja – Yle: Toimitusjohtajalta erikoinen reaktio
- MTV: Pasi Nurmiselta isoja paljastuksia Pelicansin kriisistä – ”Tunteikasta keskustelua on käyty”
- IS: Leijonille jättivahvistus MM-kisoihin!
- Mikko Rantanen jatkoi hirmuvirettään NHL:ssä – takoi kovat tehot voitossa