SaiPa vahvisti huhut – liigajoukkueen ja Pekka Virran tiet erkanevat: ”Ei ole mitään valittamista yhdenkään ihmisen työpanoksesta”

Liigajumbo SaiPa vahvisti perjantaina kotisivuillaan hetken aikaa velloneet huhut, joiden mukaan Pekka Virta ei jatka joukkueen peräsimessä. Osapuolet sopivat päätöksestä yhteisymmärryksessä. SaiPa on kerännyt tällä kaudella vasta yhden voiton.
– Lappeenrantaan tullessani odotusarvot olivat tietysti kovat. Minulla ei ole mitään valittamista yhdenkään ihmisen työpanoksesta. Valmennustiimin ja pelaajien sitoutuminen ja se, miten seura on tukenut ja suhtautunut muutoksiin, on ollut kiitettävää, Virta sanoi.
– Palaute on ollut sellaista, että SaiPassa moni asia on mennyt eteenpäin ja asiat ovat paremmin kuin mitä ne olivat aloittaessani. Minulla itselläni on puhdas omatunto siitä, miten itseni laitoin tähän likoon kaikella osaamisella ja kokemuksellani.
Vastuun päävalmentajan paikasta ottaa Ville Hämäläinen.
– Viime kauden alla alkaneessa prosessissa on ollut välitavoitteita tuloksen suhteen, ja on täysin selvää, että emme ole pääseet niihin, toimitusjohtaja Jussi Markkanen sanoi.
– Olemme yhdessä Pekan ja Liiga-SaiPa Oy:n hallituksen kanssa käymissä hyvissä ja avoimissa keskusteluissa todenneet, että tämä on joukkueelle paras ratkaisu.
– Molemmilla osapuolilla oli kovat odotukset ja luonnollisesti on suuri pettymys, että emme ole onnistuneet tuloksellisesti, vaikka todella paljon hyviä asioita Pekka onkin SaiPaan tuonut.
Liigakausi jatkuu perjantaina otteluilla JYP-Tappara, KooKoo-Kärpät, Pelicans-Lukko ja Sport-TPS. SaiPa jatkaa kauttansa lauantaina Kärppien isäntänä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lehtiväite: SM-liigapakki siirtyy Ruotsiin
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Hyökkääjä vaihtaa maajoukkuetta – voidaan nähdä MM-kisoissa
- MM-kisajoukkueen päävalmentaja sairaalassa – turnaus jää väliin
- Tre Kronorille kova NHL-vahvistus – MM-kultakapteeni lähtee kisoihin
- MM-kisoissa pelannut hyökkääjä Jukureihin
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – Liigan supertähti putosi joukkueesta
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Lähde: Ruotsissa kovia tehoja paukuttanut puolustaja siirtyy Liigaan
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Jyrki Jokipakka vaihtaa joukkuetta!
- Huipputehot Ruotsissa iskenyt suomalaishyökkääjä solmi Liiga-sopimuksen
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- MTV: Suomalaisvahti jättää NHL:n – siirtyy Liigaan!
- Erikoinen tilanne: NHL-tähtivahti kiinnostunut MM-kisoista, mutta kutsua ei ole kuulunut