Suomalaisvahti menetti aloittavan molarin tontin – korvaaja torjui ison voiton ja nousi ykköstähdeksi: ”Tuntui hyvältä”

Maalivahtia vaihtanut St. Louis Blues tasoitti NHL:n pudotuspelien avauskierroksen ottelusarjan Minnesota Wildia vastaan 2-2:een, kun se oli parempi maanantaiyön kohtaamisessa luvuin 5-2.
Bluesin maalilla torjui Ville Husson sijaan Jordan Binnington – ja loistavin ottein torjukin. Pudotuspelikevään ensimmäisen startin saanut veskari nappasi 28 kutia ja nousi pelin ykköstähdeksi.
– Tämä tuntui hyvältä, tunsin olevani valmis. Me saimme hyvän alun pelille, ensimmäinen erä oli todella hyvä. Tämä oli ehdottomasti iso, kova voitto, vuoden 2019 Stanley Cup -voittaja iloitsi NHL:n nettisivuilla.
Mestari oli seurannut kaikki aiemmat pudotuspelit sivussa, mutta nyt näyte oli eittämättä kova. Husson kaksi edellistä matsia olivat päättyneet nollapelin jälkeen Bluesin 2-6- ja 1-5-tappioihin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tänäänkö se tapahtuu? Aleksandr Ovetshkin yrittää rikkoa käsittämättömän NHL-ennätyksen
- Suomalaisia NHL:n pudotuspeleihin – kolmen joukkueen paikat varmistuivat
- Leijonien maalitykki palasi NHL-jäille – isoon rooliin pudotuspeleissä?
- Nimimies MM-kisoihin! USA saa kovan talentin mukaan
- Tässä on USA:n päävalmentaja MM-kisoihin
- Atro Leppäsen puuttuminen Leijonien MM-leiriryhmästä yllätti monet – näin Antti Pennanen kommentoi MTV:lle
- Kova kiinnitys! Vaasan Sport vahvistuu SHL-mestarilla
- Tappara-hyökkääjä siirtyy Sveitsiin: ”Kuin linkkuveitsi”
- IL: Frank Moberg on kuollut
- Lähde: tässä on Kärppien floppivahdin seuraava osoite
- Urheilucast: Suomalainen ex-NHL-pelaaja harkitsee paluuta eläkkeeltä – siirto Kärppiin vireillä?
- Lähde: tässä on Kärppien floppivahdin seuraava osoite
- Urheilucast: Tappara ryöväämässä Liiga-seuran pistehirmun – siirrolle yksi ehto
- MTV: Valtteri Filppula lopettamassa uransa
- Atro Leppäsen puuttuminen Leijonien MM-leiriryhmästä yllätti monet – näin Antti Pennanen kommentoi MTV:lle
- Sensaatiovahti Petteri Rimpisen kausi jatkuu – lähtee kultajahtiin
- Tässäkö TPS:n uusi päävalmentaja? Seuralegenda ”vahvasti ehdolla” pestiin
- Kokenut Liiga-mestari vaihtaa joukkuetta
- Kova kiinnitys! Vaasan Sport vahvistuu SHL-mestarilla
- Urheilucast: Liigan supertähti loikkaa KHL:ään!