Ässien ex-kapteeni Ville Uusitalo innostui porilaisten uudesta hankinnasta: ”Asenne, taistelu, v*ttumaisuus”
Porin Ässät tiedotti torstaina vahvistaneensa joukkuettaan kokeneella Roope Talajalla. Hyökkääjä liittyi porilaisseuraan kaksivuotisella sopimuksella.
33-vuotias Talaja on pelannut Liiga-urallaan 437 ottelua tehopistein 103+85=188. Hän on edustanut aiemmin Sportia, Bluesia sekä HIFK:ta. Talaja tunnetaan Liiga-ympyröissä työteliäänä voimahyökkääjänä, joka laittaa aina kaikkensa likoon joukkueen puolesta.
Talajan sopimus innosti myöskin selvästi Ässien entistä kapteenia, Ville Uusitaloa. Tämä hehkutti Ässien Facebook-päivityksen kommenttikentässä Talajaa upein sanoin.
– Hyvä Ässät, tässä on Porilaisen jääkiekkokulttuurin näköinen pelaaja. Asenne, Taistelu, V*ttumaisuus, Kovuus ja Voittamisen tahto kuuluvat tälle herralle. Tämä kaveri ei harrasta välipäiviä. Uskon, että tämmöistä pelaajaa Isomäki kaipaa ja haluu tulla katsomaan. Voi olla että tarttuu muihinkin pelaajiin. Upeeta, Uusitalo suitsutti lukuisten liekkiemojien kera.
Uusitalon kommentti oli saanut lauantain aamupäivään mennessä jo 180 tykkäystä.
42-vuotias ex-puolustaja Uusitalo pelasi itse Liiga-urallaan 578 runkosarjaottelua (40+155=195) sekä 41 pudotuspeliottelua (2+15=17). Ässissä hän pelasi kahdeksan kautta, joista kuuden kauden ajan hän kuului kapteenistoon ja neljän kauden ajan piti kapteenin C:tä rinnassaan. Hän oli mukana voittamassa myös Suomen mestaruutta keväällä 2013. Uusitalo päätti pelaajauransa kauteen 2015-16.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Nyt jysähti – Leijonien 4 Nations -pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Jymy-yllätys: Connor McDavidille suomalainen ketjutoveri!
- Liigassa rikottiin uskomaton ennätys!
- Lähde: Mikko Rantanen sai jättimäisen sopimustarjouksen NHL:stä
- Pitkä kuivakausi päättyi! Patrik Laineen tykki teki tuhoa ylivoimalla
- Jukurien kohtalo sinetöityi SM-liigassa – Atro Leppäsen ennätysjahtiin huima käänne
- Hirvittävä löylytys ja ilmaveivi Mestiksessä
- Lehti: Leijonista tuttu puolustaja jättää SM-liigan
- HIFK:lle lisää ongelmia: kaksi tähtihankintaa sivussa
- Hienoja uutisia! Suomalaisvahti nostettiin NHL:ään
- Jukurien kohtalo sinetöityi SM-liigassa – Atro Leppäsen ennätysjahtiin huima käänne
- Nyt jysähti – Leijonien 4 Nations -pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- HIFK:lle lisää ongelmia: kaksi tähtihankintaa sivussa
- Jymy-yllätys: Connor McDavidille suomalainen ketjutoveri!
- IL: Nyt jysähti iso hankinta – Tapparalle merkittävä vahvistus
- Hienoja uutisia! Suomalaisvahti nostettiin NHL:ään
- HS: Kiekko-Espoolle massiiviset taloudelliset tappiot ensimmäisestä Liiga-kaudesta
- 4 Nations päätökseen: tämä pelaaja valittiin turnauksen parhaaksi pelaajaksi
- Lähde: Mikko Rantanen sai jättimäisen sopimustarjouksen NHL:stä
- Hirvittävä löylytys ja ilmaveivi Mestiksessä