Jäikö Ruotsi epäreiluun valoon pettymykseen päättyneen pronssipelin alla? ”Ei tietenkään ole reilua – mutta edelleen, olisimme voineet silti voittaa”

Ruotsi saattoi joutua Slovakiaa vastaan pelattuun Pekingin olympiaturnauksen pronssiotteluun epäreilussa tilanteessa verrattuna himmeimmät mitalit ottaneeseen maahan.
Kyse on siitä, että Slovakia pelasi oman välieränsä perjantaiaamuna Suomen aikaa jo kello 6.10 alkaen. Tre Kronorin peli oli jopa yhdeksän tuntia myöhemmin. Seuraavana päivänä joukkueen mittelivät pronsseista niin, että Slovakialla oli noin yhdeksän tuntia enemmän aikaa käsitellä semifinaalipettymys.
Sekin on huomioitava, että Slovakia ”selvisi” pelistään varsinaisella peliajalla, myöhemmin urakoinut Tre Kronor onnistui venymään voittomaalikisaan.
Mitä mieltä ruotsalaisjoukkueen päävalmentaja Johan Garpenlöv ajatteli yhdeksän tunnin valmistautumiserosta?
– Se ei tietenkään ole reilua, siinä se. Mutta televisio(aikataulu) ja muut sanelevat sen. Yhdeksän tunnin ero on etu, se on selvä. Mutta edelleen, olisimme voineet silti voittaa, luotsi mietti Expressenin mukaan.
– Urheilua ajatellessa on aina olemassa asioita, joiden haluaisi olevan reiluja. Mutta edelleen, en syytä näitä juttuja.
Pronssiottelussa Ruotsilla ei luotsin mukaan ollut pää ja jalat täysillä mukana. Ylivoimapelikään ei ollut sillä tasolla, millä se oli olympiarupeaman alkupäässä.
– Meillä oli pelipäivän aamuna palaveri siitä, mitä meidän pitäisi tehdä, Garpenlöv lisäsi.
Jo ennen mitalipelejä Ruotsin pudotuspelikaavio vaikeutui huomattavasti Suomi-sulamisella. Leijonat nousi kolmen maalin takaa 4-3-jatkoaikavoittoon.
– Haluamme voittaa, se on selvää. Päätyyn asti menevät parhaat löytävät tavan voittaa, venäläiset tekivät sen välierässä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Hieno taistelu ei riittänyt! Kanada löylytti Pikkuleijonia
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa seuraa!
- Urheilucast: Ilves kaappasi toisen Liiga-seuran pistelingon – kaksi hyökkääjää lähtee!
- Leijonille uusi NHL-vahvistus!
- Jokerit-omistaja Ossi Väänänen: kabinettinousu on oikea ratkaisu
- HPK jysäytti kuusi jatkosopimusta – tähtihyökkääjälle vuoden diili
- Hämeenlinnassa tapahtuu: 11 pelaajaa jättää HPK:n ja siirtyy ensi kaudeksi uusiin maisemiin
- Mitkä maalikarkelot! Pikkuleijonat takoi hirmuiset numerot MM-kisoissa
- KalPa jyräsi SaiPan toisessa liigafinaalissa
- Leijonien MM-leiriryhmässä kävi leikkuri – nämä 7 pelaajaa ulos joukkueesta
- Näin näet Liigan finaalipelin ilmaiseksi!
- Lehtitieto: Liiga-seuralta jättiläismäinen pelaajahankinta!
- Yllätyspäätös: Suomalainen huippuvahti lopettaa uransa 32-vuotiaana!
- IL: TPS virittelee kovan luokan päävalmentajakaappausta
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa seuraa!
- Tässä on Leijonien joukkue Tshekin EHT-turnaukseen! Mukaan nippu uusia vahvistuksia
- SK: Ässät vahvistuu – Pelicansin luottomies patapaitaan
- Tappara palkkasi uuden ruotsalaisvalmentajan: ”Sopimus oli meille tärkeä”
- Urheilucast: Ilves kaappasi toisen Liiga-seuran pistelingon – kaksi hyökkääjää lähtee!
- Leijonien MM-leiriryhmässä kävi leikkuri – nämä 7 pelaajaa ulos joukkueesta