CHL:ssäkin tuli jääkylmää vettä niskaan – Lukon tarina Euroopan kentillä päätökseen kitkerällä tavalla

Hallitsevan Suomen mestarin Lukon kausi on ollut haastava. Liigassa se kyntää alemmankin pudotuspeliviivan alla, ja tiistaina CHL-tarina tuli tiensä päähän varsin karulla tavalla.
Lukko sekä saksalainen Red Bull München lähtivät toiseen osaan yhteismaalien ollessa tasan 2-2. Jälkimmäisen kotipelissä homman nimi oli siis se, että voittaja etenisi välieriin. Lukko pääsi avauserässä johtoon Sebastian Repon maalilla, ja tässä vaiheessa kaikki näytti hyvältä.
Sen jälkeen illan kahdesta maalista vastasi vain ikävä kyllä kotijoukkue. Saksan maajoukkuemies Frederik Tiffels iski 1-1-tasoituksen toisen kaksikymppisen lopulla. Varsinaisella peliajalla ei enää maaleja nähty, joten ratkaisua haettiin jatkoerästä kerrasta poikki -menetelmällä.
Siinä ratkaisun suti väkisin Justin Schütz, ja Lukon tarina loppui puolivälierävaiheeseen. Lukko pelasi maalineduskahakassa löperösti, ja saksalaisjoukkue pääsi juhlimaan voittoa pienilukuisen kotiyleisön edessä yhteismaalein 4-3.
– Ensimmäinen erä oli meidän paras, toinen ja kolmas olivat Münchenin. Jäähyt veivät voimaa pois. Mutta parempi joukkue meni jatkoon, Lukko-luotsi Marko Virtanen sanoi CHL:n Youtube-tilillä julkaistussa haastattelussa.
München kohtaa CHL:n välierissä oman puolivälieräosuutensa kunnialla hoitaneen Tapparan. Se raivasi tieltään ranskalaisen Rouenin. Toisen semifinaaliparin muodostavat ruotsalaisjoukkueet Rögle ja Frölunda.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- USA nimesi 18 pelaajaa MM-kisajoukkueeseensa – mukana 90 tehopisteen tähti
- Lähde: Kultaleijona palaamassa rapakon takaa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- IS: Olli Jokinen siirtymässä HIFK:hon!
- Lähde: Ruotsista tipahti uutispommi – Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Hurja vahvistus! Christian Heljanko siirtyy Liigaan jättipitkällä sopimuksella
- Kova kaappaus! Kärpät vahvistuu toisen Liiga-seuran tähtihyökkääjällä
- Nyt jysähti! Ruotsille hirmuvahvistus MM-kisoihin
- Mikko Rantanen kuritti Coloradoa – johdatti Dallasin voittoon upealla suorituksella
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!