Kova temppu: Naisleijonien maalivahti palkittiin MM-turnauksen parhaana – ”Kyllähän se on hienoa”

Suomalaisvahti Anni Keisala teki pronssisiin tunnelmiin huipentuneissa Calgaryn MM-kisoissa lopullisen kansainvälisen läpimurtonsa sijoituttuaan maalivahtipörssissä kakkoseksi prosentein 94,85. Lohjalaislähtöinen Ilves-molari torjui kekkereissä kaksi nollapeliä.
Kiitoksena upeista liekeistä 24-vuotias Keisala palkittiin koko turnauksen parhaana maalivahtina ansaitusti.
Aiemmin vastaavaan tunnustukseen suomalaisista on yltänyt tähtikonkari Noora Räty. Hän on Keisalalle yksi esikuvista.
– Tämä oli hyvä ensimmäinen turnaus ja tästä on hyvä jatkaa, vahti hymähti Suomen Jääkiekkoliiton nettisivujen videohaastattelussa.
– Olivat ensimmäiset kisat, joissa pääsin pelaamaan kunnolla. Onnistuin pelaamaan tasaisia ja hyviä pelejä koko turnauksen. Onhan tämä hieno tunnustus, pelaaja iloitsi.
Keisala oli ollut aiemmin mukana vain yksissä MM-kisoissa, mutta vastuuta hän oli päässyt nauttimaan ainoastaan yhdessä matsissa. Nyt vyölle kertyi viisi matsia, ja esimerkiksi päästettyjen maalien keskiarvo muodostui komeaksi 2,14.
– Tiesin, että tästä pelipaikasta on kova taistelu. Onneksi omat näytöt riittivät siihen, että sain luottoa joukkueelta ja valmennukselta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Aleksander Barkov telottiin rumasti
- USA nimesi 18 pelaajaa MM-kisajoukkueeseensa – mukana 90 tehopisteen tähti
- Lähde: Kultaleijona palaamassa rapakon takaa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- IS: Olli Jokinen siirtymässä HIFK:hon!
- Lähde: Ruotsista tipahti uutispommi – Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Hurja vahvistus! Christian Heljanko siirtyy Liigaan jättipitkällä sopimuksella
- Kova kaappaus! Kärpät vahvistuu toisen Liiga-seuran tähtihyökkääjällä
- Nyt jysähti! Ruotsille hirmuvahvistus MM-kisoihin
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!