Leijonat sysäsi Kanadan kuilun partaalle – MM-kisojen lohkovoitto jäänee silti haaveeksi

Leijonien jääkiekon MM-kisojen viimeinen alkulohkon ottelu päättyi Suomen 3-2-voittoon voittolaukauskilpailun jälkeen.
Todella kovassa kamppailussa panokset olivat kovat, sillä Kanada tarvitsi pisteitä pisteitä edetäkseen puolivälieriin, ja Leijonat haki täyttä pistepottia voittaakseen lohkonsa.
Kanada sai kuitenkin otteluun loistavan lähdön, kun kiekko painui helpohkosti Jussi Olkinuoran taakse, kun peliä oli takana vasta puolitoista minuuttia. Vaahterapaitojen avausosuman viimeisteli Brandon Pirri (katso maali).
Kanada oli muutenkin ottelun avauserässä vahvempi, mutta toisessa erässä Leijonat määräsi tahdin, ja nousi myös tasoihin Arttu Ruotsalaisen turnauksen kolmannella osumalla (katso maali).
Erätauolle lähdettiin silti Kanadan johdossa, kun Maxime Comtois onnistui maalinteossa ylivoimalla (katso maali).
Leijonat ei luovuttanut – Lundell nousi taas esiin
Kolmannessa erässä Leijonat lähti nälkäisesti takaa-ajoon ja onnistuikin tehtävässään, kun jälleen kerran Anton Lundell petasi huikealla tavalla avopaikan Ruotsalaiselle, joka onnistui ottelussa jo toistamiseen (katso maali) ja peli oli tasan.
Ruotsalainen with his second of the game at a BIG moment!
#IIHFWorlds #CANFIN @leijonat @BuffaloSabres
Lopulta päätöserässä ei nähty muita maaleja, ja voittajaa lähdettiin hakemaan jatkoajalta.
Vauhdikkaalla jatkoajalla molemmat joukkueet pääsivät puolestaan kokeilemaan kertaalleen maalintekoa huippupaikoilta, mutta kumpikaan ei siinä onnistunut. Suomen tilanteessa Niko Ojamäki ja Jere Sallinen karkasit kahdestaan läpiajoon, mutta tällä kertaa Sallinen ei saanut ohjattua Ojamäen syöttöä sisään.
Rankkareilla vahvempi oli tällä kertaa Suomi, kun ratkaisevan osuman viimeisteli Ruotsalainen.
Voiton myötä Suomi jäänee kuitenkin lohkossaan toiseksi, sillä Yhdysvallat pelaa vielä Italiaa vastaan ja täysi pistepotti nostaisi joukkueen pisteellä Leijonien edellä. Kanadan jatkopaikka on puolestaan riippuvainen illan Saksa-Latvia-kamppailun lopputuloksesta.
MM-kisojen puolivälierät pelataan torstaina. Näet otteluohjelman ja aikataulut täältä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Nimimies MM-kisoihin! USA saa kovan talentin mukaan
- Tässä on USA:n päävalmentaja MM-kisoihin
- Atro Leppäsen puuttuminen Leijonien MM-leiriryhmästä yllätti monet – näin Antti Pennanen kommentoi MTV:lle
- Kova kiinnitys! Vaasan Sport vahvistuu SHL-mestarilla
- Tappara-hyökkääjä siirtyy Sveitsiin: ”Kuin linkkuveitsi”
- IL: Frank Moberg on kuollut
- Lähde: tässä on Kärppien floppivahdin seuraava osoite
- Kokenut Liiga-mestari vaihtaa joukkuetta
- Yle: Leijonien olympiavoittaja paljastaa: MM-kisat jäävät väliin
- Leijonat valmistautuu MM-kisoihin! Tässä on joukkue ensimmäiselle leiritykselle
- Urheilucast: Suomalainen ex-NHL-pelaaja harkitsee paluuta eläkkeeltä – siirto Kärppiin vireillä?
- Lähde: tässä on Kärppien floppivahdin seuraava osoite
- MTV: Valtteri Filppula lopettamassa uransa
- Urheilucast: Tappara ryöväämässä Liiga-seuran pistehirmun – siirrolle yksi ehto
- Tässäkö TPS:n uusi päävalmentaja? Seuralegenda ”vahvasti ehdolla” pestiin
- Urheilucast: Liigan supertähti loikkaa KHL:ään!
- TPS:n tähtipuolustaja Max Lindrothin uusi seura varmistui
- Sensaatiovahti Petteri Rimpisen kausi jatkuu – lähtee kultajahtiin
- Leijonat valmistautuu MM-kisoihin! Tässä on joukkue ensimmäiselle leiritykselle
- IL: Tanskan maajoukkuepakki lähellä SM-liigasopimusta