Liigan alkukauden pistelingon NHL-debyytti lähestyy – ottamassa NHL-supertähden paikan?

Tampereen Ilveksen riveissä Liigaa alkukaudella dominoineen Arttu Ruotsalaisen NHL-debyytti sarjan hännillä rypevän Buffalo Sabresin riveissä saattaa toteutua jo tulevana yönä.
Sabresin taxi squadiin vahvojen AHL-otteidensa myötä nostettu 23-vuotias taituri saattaa hyvinkin olla Sabres-valmennuksen valinta kokoonpanoon sen pudotettua tähtihyökkääjä Taylor Hallin kokoonpanostaan tiistaina mahdollisesti edessä häämöttävän pelaajakaupan vuoksi.
Myös Sabresin päävalmentaja Don Granaton puheet viittaavat Ruotsalaisen NHL-debyytin olevan lähellä.
– Hän on todella ansainnut sen (paikan NHL-kokoonpanossa) työmoraalinsa ja sitoutumisensa vuoksi. Hän on tehnyt hyvää työtä (farmiliiga AHL:ssä) ja kehittynyt tasaisesti, Granato kehaisee Sabresin kotisivuilla.
Samoilla linjoilla on myös Ruotsalaista alkukauden AHL:n Rochester Americansissa valmentanut Seth Appert.
– Hän ansaitsi tämän kutsun. Me todella haastoimme hänet, kun hän tuli seuraan. On hienoa nähdä hänen saavan palkinnon siitä, Appert kehaisee AHL-seuran haastattelussa.
Ruotsalainen iski Ilveksessä alkukaudella pelaamissaan 19 ottelussa tehot 16+11=27. AHL:ssä mies on takonut alkukaudella 13 peliin 13 (5+8) tehopinnaa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- IS: Olli Jokinen siirtymässä HIFK:hon!
- Lähde: Ruotsista tipahti uutispommi – Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Hurja vahvistus! Christian Heljanko siirtyy Liigaan jättipitkällä sopimuksella
- Kova kaappaus! Kärpät vahvistuu toisen Liiga-seuran tähtihyökkääjällä
- Nyt jysähti! Ruotsille hirmuvahvistus MM-kisoihin
- Mikko Rantanen kuritti Coloradoa – johdatti Dallasin voittoon upealla suorituksella
- Montreal-valmennus teki tylyn tempun Patrik Laineelle
- Pikkuleijonille shokkitappio MM-kisoissa!
- MM-kisoihin tulossa kuusi NHL-vahvistusta – supertähden kisamatka lähellä!
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Huipputehot Ruotsissa iskenyt suomalaishyökkääjä solmi Liiga-sopimuksen
- Leijonat vahvistuu NHL-järkäleellä!
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!