Liigan teholinko odotti syöttöä tuhannen taalan paikkaan – joukkuekaveri iski itse, kultakypärä reagoi hervottomalla tavalla

Sanotaan, että nälkä kasvaa syödessä. Liekö sama lause kuvastanut TPS:n nappihankinta Josh Kestnerin erästä tapausta, jossa pelaaja reagoi Aleksi Anttalaisen (arkistokuvassa) maaliin suorastaan hervottomalla tavalla.
Turkulaisten hyökkääjä on latonut tällä kaudella pisteitä roppakaupalla, ja lisääkin olisi ollut todennäköisesti tarjolla, jos Anttalainen olisi syöttänyt kultakuupalle avopaikkaan taannoisessa Ilves-pelissä. Toisin kävi.
Näet suomalaispakin iskemän maalin ja tätä seuranneen Kestnerin reaktion Uusi Lahti -lehden toimittaja Aatu Ranisen Twitter-videosta ohesta.
Kuten näkyy, Kestner odotti monessa mukana olleen pakin poikittaissyöttöä lapa pystyssä tuhannen taalan paikkaan. Kesterin reaktio oli luokkaa huikea, kun syöttöä ei tullutkaan.
Vaikka Kestner ei tuosta tilanteesta saanut tehopistemerkintää, on tämän pelaaminen muuten ollut todella tehokasta. Sarjakolmosen paras pistemies on summannut saldon 19+21=40, joilla hän on Liigan pistepörssissä kolmantena HPK:n Petri Kontiolan ja Ilveksen Eemeli Suomen perässä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MM-kisoihin tulossa kuusi NHL-vahvistusta – supertähden kisamatka lähellä!
- MM-kisat käyntiin! Tässä Pikkuleijonien kentälliset avauskamppailuun
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!
- Sopimus julki – Mestiksen suomalaisvahti siirtyy Sveitsiin
- SM-liigajoukkue julkaisi sopimuksen – kokenut pakki kiinnitetty
- Lehtiväite: SM-liigapakki siirtyy Ruotsiin
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Hyökkääjä vaihtaa maajoukkuetta – voidaan nähdä MM-kisoissa
- MM-kisajoukkueen päävalmentaja sairaalassa – turnaus jää väliin
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Jyrki Jokipakka vaihtaa joukkuetta!
- Huipputehot Ruotsissa iskenyt suomalaishyökkääjä solmi Liiga-sopimuksen
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Leijonat vahvistuu NHL-järkäleellä!
- MTV: Suomalaisvahti jättää NHL:n – siirtyy Liigaan!
- Erikoinen tilanne: NHL-tähtivahti kiinnostunut MM-kisoista, mutta kutsua ei ole kuulunut
- Lähde: Tässä Markus Nenosen uusi joukkue