”Tämä ei toimi – on aika toimia räjähdysmäisesti” – Pekka Rinteen ja muiden suomalaisten joukkue sai totaalisen tylytyksen

Lähivuosina NHL:n kirkkaimman kärjen takana kaudesta toiseen vähintäänkin hyvää jälkeä tehnyt Nashville Predators on ajautunut tällä kaudella uhkaavaan kierteeseen. Kierteeseen, jonka seurauksena seurassa vaadittaisi radikaaleja toimenpiteitä.
Preds on taalaliigan keskisessä divisioonassa vasta kuudennella sijalla, jo kymmenen pistettä viimeistä jatkopaikkaa perässä. Viime yönä joukkue hävisi divarikärki Carolina Hurricanesille luvuin 1-5 pelissä, jossa Pekka Rinne tulitettiin vaihtoon.
”Predators tulee vihdoin, ennemmin tai myöhemmin siihen pisteeseen, mikä on tullut esille enenevässä määrin: Tämä ei toimi. Ennen pitkää, ellei jo nyt, Predsissä on aika toimia räjähdysmäisesti. Halusivat he sitä tai eivät”, The Tennessean kirjoittaa.
Aviisi viittaa joukkueen uudelleenrakennukseen. Se olisi aloitettava siis ihan näillä näppäimillä. Kyseessä on kuulemma sellainen porukka, joka nojaa edelleen liikaa menneisiin saavutuksiin.
”Preds jäi (yöllä avauserässä) 0-3-takaa-ajoasemaan. Siinä ei ole mitään uutta, he jäävät jälkeen usein. Sitten he alkavat pelaamaan ja tekevät ottelusta mielenkiintoisen. Ja sitten joukkue häviää silti”, lehti tylyttää.
– Tiedämme sen, että voimme pelata paremmin. Pystymme pelaamaan paremmin, kuin mitä näytimme ensimmäisessä erässä, ruotsalaispelaaja Viktor Arvidsson vakuuttaa.
– En tiedä, miksi emme pelaa aina, kuten toisessa ja kolmannessa erässä.
Faktahan se kieltämättä on, että silmien tulisi avautua joukkueen sisällä.
Takamatka jatkopaikoille on jo nyt luokkaa hälyttävä, ja sitä paitsi, jos aivan tarkkoja ollaan, eivät nuo takavuosien suoritukset mitään kummosia ole olleet. Konferenssimestaruus 2017 ja divisioonan mestaruudet 2018 sekä 2019. Voisihan sitä ajatella vaikka niin, että Preds on sulanut kriittisimmillä mahdollisilla hetkillä, ja siksi se ei ole tänä päivänäkään voittanut Cupia.
Ihan putkeen ei ole mennyt tällä kaudella joukkueen maalivahtipelaaminenkaan, joka on aiemmin tiedetty sen suureksi vahvuudeksi Rinteen ja Juuse Saroksen johdolla. Joukkue on päästänyt ottelua kohden peräti 3,33 maalia, joka on neljänneksi koko taalaliigassa.
”Predsissä halutaan ajatella tilanteen korjaantuvan helposti – mutta totuus on toinen. Heistä on tullut huono joukkue, joka tarvitsee perusteellisen uudistuksen.”
Mainittakoon muuten, että Rinne on pysäytellyt kumilätkiä 89,7 ja Saros 89,5 prosentin varmuudella. Ei ole kummoista.
LUE PERJANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
NHL:n suomalaisjoukkueen täysi farssi lähenee – nyt kantona kaskessa toimi Kevin Lankinen
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mestis julkisti ensi kauden joukkuelistan – Jokereilta heti suora ilmoitus
- Hieno taistelu ei riittänyt! Kanada löylytti Pikkuleijonia
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa seuraa!
- Urheilucast: Ilves kaappasi toisen Liiga-seuran pistelingon – kaksi hyökkääjää lähtee!
- Leijonille uusi NHL-vahvistus!
- Jokerit-omistaja Ossi Väänänen: kabinettinousu on oikea ratkaisu
- HPK jysäytti kuusi jatkosopimusta – tähtihyökkääjälle vuoden diili
- Hämeenlinnassa tapahtuu: 11 pelaajaa jättää HPK:n ja siirtyy ensi kaudeksi uusiin maisemiin
- Mitkä maalikarkelot! Pikkuleijonat takoi hirmuiset numerot MM-kisoissa
- KalPa jyräsi SaiPan toisessa liigafinaalissa
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa seuraa!
- Lehtitieto: Liiga-seuralta jättiläismäinen pelaajahankinta!
- Yllätyspäätös: Suomalainen huippuvahti lopettaa uransa 32-vuotiaana!
- IL: TPS virittelee kovan luokan päävalmentajakaappausta
- Tässä on Leijonien joukkue Tshekin EHT-turnaukseen! Mukaan nippu uusia vahvistuksia
- Urheilucast: Ilves kaappasi toisen Liiga-seuran pistelingon – kaksi hyökkääjää lähtee!
- SK: Ässät vahvistuu – Pelicansin luottomies patapaitaan
- Tappara palkkasi uuden ruotsalaisvalmentajan: ”Sopimus oli meille tärkeä”
- Leijonien MM-leiriryhmässä kävi leikkuri – nämä 7 pelaajaa ulos joukkueesta
- Jokerit-omistaja Ossi Väänänen: kabinettinousu on oikea ratkaisu