NHL:n suomalaisjoukkueen täysi farssi lähenee – nyt kantona kaskessa toimi Kevin Lankinen

Kevin Lankinen ja kehut. Jos ei jokapäiväinen, niin ainakin jokaviikkoinen kombo. Perjantaiyönä kehuja oli syytä jakaa Chicago Blackhawksin 4-2-voiton jälkeen.
– Tämä oli iso ja tärkeä voitto, Blackhawksin luotsi Jeremy Colliton muotoili seuran kotisivuilla.
Jalkoihin jäi syvällä rypevä, niin sanottu suomalaisjoukkue Dallas Stars. Yrityksestä Miro Heiskasen, Esa Lindellin, Joel Kivirannan ja Roope Hintzin porukkaa ei tosin voi syyttää, sillä tähtipaidat ampuivat Lankista kohti ensimmäisessä erässä peräti 15 kertaa. Kahden jälkimmäisen kaksikymppisen aikana maailmanmestari otti torjuntoja mallia 7+6. Kaikkiaan töitä kertyi siis 28 kopin verran.
– On selvää, että erikoistilanteet olivat meidän näkökulmasta isossa osassa. Lankinen otti pari torjuntaa varhain etenkin ensimmäisessä erässä – ja ne antoivat meille mahdollisuuden nousta niskan päälle.
Dallas on jatkopaikoista jo toivottoman kaukana, sillä juuri Chicagoon – joka on menossa viimeisenä jatkoon – piste-ero on 12 pinnaa.
– Tiesimme, että Dallas voi olla epätoivoinen joukkue. Pelimme ei todellakaan ollut täydellinen, mutta nähdäkseni keksimme tapoja puolustaa.
Dallasilla on peräti kuusi peliä vähemmän pelattuna kuin Chicagolla, eli juuri tuon 12 pisteen verran. Toisaalta Stars ei ole osoittanut vieläkään minkäänlaisia heräämisen merkkejä, ja nytkin se hävisi niin sanotun neljän pisteen pelin. Täten totaalinen farssi, hallitsevan Stanley Cup -loppuottelijan putoaminen pudotuspeleistä lähenee.
LUE PERJANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Leijonatähdet juhlivat Sveitsin mestaruutta
- Näin näet Liigan finaalipelin ilmaiseksi!
- Aleksander Barkov telottiin rumasti
- USA nimesi 18 pelaajaa MM-kisajoukkueeseensa – mukana 90 tehopisteen tähti
- Lähde: Kultaleijona palaamassa rapakon takaa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- IS: Olli Jokinen siirtymässä HIFK:hon!
- Lähde: Ruotsista tipahti uutispommi – Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Hurja vahvistus! Christian Heljanko siirtyy Liigaan jättipitkällä sopimuksella
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin
- Pikkuleijonille shokkitappio MM-kisoissa!