Liigajumbo jysäytti: Teki kaksi kovaa hankintaa – ”Kokeneita tämän sarjan huippupelaajia”

Seitsemän ottelun tappioputkensa myötä Liigan jumbosijalle pudonnut Sport tiedottaa nettisivullaan kahdesta kovasta vahvistuksesta, kun hyökkääjät Michael Keränen (arkistokuvassa) ja Mika Partanen liittyvät ryhmään loppukauden mittaisilla sopimuksilla.
Alkukauden ilman joukkuetta ollut Keränen pelasi viime kaudella HIFK:ssa 34 ottelua tehoin 13+7=20. 30-vuotias taituri muistetaan parhaiten huippukaudestaan Ilves-paidassa kaudella 2013-14, jolloin hän takoi 52 ottelussa muhkeat 52 (17+35) tehopistettä jakaen Liigan pistepörssin kärkisijaa. Kyseisellä kaudella Keränen palkittiin runkosarjan parhaan pelaajan Lasse Oksanen -palkinnolla.
28-vuotias Partanen on pelannut urallaan yli 300 Liiga-ottelua HIFK:n ja Jukureiden paidoissa. Alkukauden hän on pelannut pääasiassa Suomi-sarjaa kasvattajaseurassaan Porvoon Huntersissa, jossa kuuden ottelun saldo on hulppeat 15 (5+10) pistettä.
Laituri piipahti myös marraskuun alussa lainalla koronan kurittamassa Jokereissa yhden KHL-ottelun verran onnistuen heti maalinteossa itäliigan jättiseura SKA Pietaria vastaan.
– Tuloksenteko on ollut meillä haasteellista ja meillä on vahva usko siihen, että molemmat pelaajat pystyvät meitä siinä asiassa auttamaan. Tällä ratkaisulla haetaan myös kilpailua peliajasta ja osan pelaajien heräämistä. Keränen ja Partanen ovat molemmat kokeneita tämän sarjan huippupelaajia, jotka tuovat meille lisävariaatioita ketjukoostumuksiin ja ylivoimapelaamiseen, painottaa Sportin urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä seuran tiedotteessa.
Keränen liittyy joukkueen mukaan tiistaina ja on pelikelpoinen torstain kotipelissä JYPiä vastaan. Partanen liittyy karanteenin vuoksi joukkueeseen perjantaina ja on pelikelpoinen lauantain Pelicans-pelissä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mestikseen uusi seura – tämä joukkue korvaa konkurssiin menneen Hokin
- Yle: Jonne Virtasen ensi kauden seura selvillä
- Antti Raannan tilanteessa yllätyskäänne – Urheilucast: Lukko lähellä toista huippukiinnitystä!
- Kärpät tekee hurjia muutoksia: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusen tilanteesta yllättävä tieto
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmi on matkalla – hirmutarjous pöydällä!
- Lähde: SaiPan NHL-vahvistus vaihtamassa joukkuetta!
- Liigan mestarisuosikille karmea takaisku
- TPS-tähti rustasi NHL-sopimuksen!
- MM-kisat voi unohtaa – Rasmus Ristolaisesta ikäviä uutisia
- Jokerit voittaa Mestiksen mestaruuden!
- Lähde: SaiPalta kova kaappaus siirtomarkkinoilta!
- Emil Larmista tipahti iso Liiga-huhu!
- SaiPalle jättimenetykset! IS: Tähtikaksikko jättää seuran
- Lehti: Lukko iski pöytään järisyttävän kiinnityksen!
- IS: Näin Pasi Nurminen kommentoi Pelicansin tulevia Liiga-karsintoja
- Tappara jysäytti jälleen yllätysuutisen
- HIFK-fanit vaativat Ville Peltoselle potkuja – Yle: Toimitusjohtajalta erikoinen reaktio
- MTV: Pasi Nurmiselta isoja paljastuksia Pelicansin kriisistä – ”Tunteikasta keskustelua on käyty”
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmi on matkalla – hirmutarjous pöydällä!
- IS: Leijonille jättivahvistus MM-kisoihin!