Mestiksessä käsittämätön tapaus – kärkijoukkueen verkko heilui peräti kymmenen kertaa: ”Ei auta selitellä mitään”

Mestiksestä on puhuttu sarjan olevan ”tuhansien tarinoiden Mestis” – eikä ihme, sillä pelit tarjoavat kaudesta toiseen ties minkälaisia erikoisuuksia kovista pelaajahankinnoista kaukalon ulkopuolella tapahtuviin mitä kummallisimpiin ilmiöihin ja toisinaan vaikkapa ihmeellisiin tuloksiin.
Viimeksi mainitusta saatiin makupala keskiviikkona, jolloin RoKi pöllytti IPK:ta uskomattomin lukemin 10-2. Erikoisinta tuloksessa oli se, että voittajajoukkue keikkuu sarjassa keskikastissa ja IPK kärjessä!
– Ei auta selittää mitään. Kaveri ansaitsi täysin voittonsa ja meillä on jokaisella, joka bussilla Iisalmesta Rovaniemelle matkusti, iso peiliin katsomisen paikka. Kaikkien pitää tarkastella omaa tekemistään, IPK:n päävalmentaja Niko Härkönen kommentoi seuran kotisivuilla.
RoKille eniten tehoilivat Gabin Ville saldolla 1+4=5, sekä Joonas Alanne (1+3=4), Ville Heikkinen (2+1=3), Sebastian Moberg (2+0=2) ja tehot 1+1=2 iskeneet Robin Colomban sekä Alex Levänen. Miro Lehtimäkikin ylsi kahteen pinnaan alustettuaan pari maalia.
– Nyt tärkeintä on se, miten tämä murskatappio käsitellään joukkue- sekä yksilötasolla. Tulokseen emme voi enää vaikuttaa, vaan vain ja ainoastaan siihen mitä tulevaisuudessa tapahtuu, Härkönen jatkoi.
Mestis-kausi jatkuu torstaina kolmella pelillä. KeuPa HT isännöi JoKPia, KOOVEE K-Vantaata ja TUTO K-Espoota.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kultaleijona juhlii mestaruutta Tshekissä!
- Suomalaispuolustajalle lätkäistiin sakot NHL:ssä!
- NHL-ympyrät jäävät taakse – suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Valtteri Filppula, 41, lopettaa uransa!
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Tappara veti ässän hihastaan – ulkomaalaisvahvistus jatkaakin Tampereella
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa seuraa!
- Mestis julkisti ensi kauden joukkuelistan – Jokereilta heti suora ilmoitus
- HS: HIFK antamassa potkut kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Urheilucast: Ilves kaappasi toisen Liiga-seuran pistelingon – kaksi hyökkääjää lähtee!
- Jokerit-omistaja Ossi Väänänen: kabinettinousu on oikea ratkaisu
- Tässä on Pelicans-tähti Lars Bryggmanin ensi kauden joukkue
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Nyt se on varmaa! Tässä on Patrik Bartosakin ensi kauden seura
- Leijonille uusi NHL-vahvistus!