Tommy Salon tilanne puhuttaa Ruotsissa – ex-Tre Kronor-luotsi tunteikkaana: ”Hän on minulle kuin pieni poikani”
Maalivahtisuuruus Tommy Salon tilanne puhuttaa Ruotsissa.
Tre Kronorin takavuosien pitkäaikainen tukipilari sai syytteen törkeästä rattijuopumuksesta poliisin löydettyä hänet elokuussa nukkumasta autossaan. Verikoe osoitti 49-vuotiaan Salon veren alkoholipitoisuudeksi hurjat 3,06 promillea. (lue artikkeli täältä)
Salo on nyt saanut tukea NHL-legenda Nicklas Lidströmiltä, sekä entiseltä Ruotsin maajoukkueen päävalmentaja Curt Lundmarkilta.
– Sitä mitä hän teki ei voi tietenkään puolustella, mutta hän otti vastuun teostaan. Toivottavasti hän saa tarvitsemansa avun, sillä hän on ystäväni, Lidström kertoo Aftonbladetille.
Lundmarkin ja Salon tiet kohtasivat jo 1989, kun Lundmark toimi Ruotsin nuorten maajoukkueen päävalmentajana. Myöhemmin kaksikko juhli muun muassa olympiakultaa Lillehammerissa 1994.
76-vuotias konkariluotsi on Salon tilanteesta hyvin huolissaan.
– Olen tiennyt jo vuosia, että Tommylla on ollut ongelmia. Hän on voinut todella huonosti ja kamppaillut itsensä kanssa. En tiedä onko pohja nyt saavutettu, mutta tietysti toivon niin ja että hän saisi koottua itsensä ja tarvitsemansa avun, Lundmark toteaa ja jatkaa:
– Luulen tämän olleen voimakas hätähuuto avun perään, vaikka tietysti täysin väärällä tavalla.
Lundmark kertoo tavanneensa Salon viimeksi muutamia päiviä ennen rattijuopumusta.
– Olen yrittänyt tavoittaa Tommya, mutta hän on vaihtanut puhelinnumeroaan ja ollut tavoittamattomissa. En halua jahdata häntä, mutta hän tietää mistä minut löytää jos hän haluaa keskustella, Lundmark toteaa.
Pitkällä valmennusurallaan aikanaan myös Jokerit Liiga-mestariksi (1997) luotsannut Lundmark vaikuttaa ottavan Salon tilanteen hyvin raskaasti.
– Olen voinut todella huonosti tämän vuoksi. Pidän kovasti Tommysta, hän on minulle kuin pieni poikani. Haluaisin vain, että kaikki järjestyisi. Hän on sisimmässään niin mukava kaveri, Lundmark päättää.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Jukurien kohtalo sinetöityi SM-liigassa – Atro Leppäsen ennätysjahtiin huima käänne
- Hirvittävä löylytys ja ilmaveivi Mestiksessä
- Lehti: Leijonista tuttu puolustaja jättää SM-liigan
- HIFK:lle lisää ongelmia: kaksi tähtihankintaa sivussa
- Hienoja uutisia! Suomalaisvahti nostettiin NHL:ään
- Jukureilta uutisia ruotsalaispakista
- Liigassa taistelu Tampereen herruudesta – KalPa jatkoi hurjaa putkeaan Kuopiossa
- Lukko kiinnitti ulkomaalaispelaajan ensi kaudeksi
- NHL:ssä jysähti iso suomalaissopimus
- IL: Nyt jysähti iso hankinta – Tapparalle merkittävä vahvistus
- Toimittaja: Leijonien huipputurnauksen maalintekijä kaupataan NHL:ssä – ”Se auttoi hänen kauppa-arvoaan”
- MTV Urheilu: Karri Kivi hehkuttaa huippuvireistä Liiga-seuraa: ”Tällä hetkellä paras joukkue”
- Ilveksen hyökkääjältä löydettiin syöpä
- Kaleva: Leijonat-tähti ripustaa luistimet naulaan!
- Tre Kronor -päävalmentaja saamassa huippupestin!
- Ismo Lehkonen: 4 Nations jätti ison kysymysmerkin – ”Nyt ei oikeastaan saatu mitään vastauksia”
- IL: Nyt jysähti iso hankinta – Tapparalle merkittävä vahvistus
- HS: Kiekko-Espoolle massiiviset taloudelliset tappiot ensimmäisestä Liiga-kaudesta
- 4 Nations päätökseen: tämä pelaaja valittiin turnauksen parhaaksi pelaajaksi
- Näkökulma: 4 Nations oli jymymenestys – järjestäjille kävi ainoastaan yksi moka