TPS:lle vahvistus SHL:n suurseurasta: ”Haluan ottaa ison roolin”
TPS tiedotti maanantaina solmineensa yksivuotisen sopimuksen puolustaja Johan Ivarssonin kanssa.
25-vuotias ruotsalainen pelasi viime kaudella SHL:n suurseuran Färjestadin riveissä. 188-senttinen puolustaja kirjasi viime kaudella SHL:ssä 43 ottelussa tehot 0+7.
TPS:n tiedote:
Turun Palloseura on solminut tulevan kauden kattavan sopimuksen ruotsalaisen puolustajan Johan Ivarssonin kanssa.
25-vuotias Ivarsson siirtyy TPS:ään Ruotsin SHL:n Färjestadista, jossa hän on pelannut viimeiset kaksi ja puoli kautta. Kaikkiaan Ivarsson on pelannut urallaan 174 ottelua Ruotsin pääsarjassa.
TPS:n pelaajakoordinaattori Tomi Kallio ei peittele tyytyväisyyttään Ivarssonin kiinnittämisestä turkulaisjoukkueen takalinjoille. 188-senttiselle ja 88-kiloiselle ruotsalaiselle on kaavailtu isännän roolia TPS-puolustukseen.
– Ivarsson on erittäin hyvin luisteleva, isokokoinen ja fyysiseen peliin kykenevä puolustaja. Uskomme hänen ottavan seuraavan askeleen urallaan Turussa ja sitä kautta ison roolin meidän pakistossa, linjaa Kallio.
Vasemmalta ampuva ruotsalainen on tulevaisuutensa suhteen samoilla linjoilla Kallion näkemysten kanssa.
– Edessä odottaa hieno haaste ja mahdollisuus, niin TPS:n joukkueelle kuin henkilökohtaisesta näkökulmastakin. Haluan ottaa ison roolin TPS:n takalinjoilla ja odotan kauden alkua todella innostuneissa tunnelmissa, naulaa maanantaina Turkuun saapuva Ivarsson.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Mikko Rantasesta iso paljastus
- Nyt jysähti – Leijonien 4 Nations -pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Jymy-yllätys: Connor McDavidille suomalainen ketjutoveri!
- Liigassa rikottiin uskomaton ennätys!
- Lähde: Mikko Rantanen sai jättimäisen sopimustarjouksen NHL:stä
- Pitkä kuivakausi päättyi! Patrik Laineen tykki teki tuhoa ylivoimalla
- Jukurien kohtalo sinetöityi SM-liigassa – Atro Leppäsen ennätysjahtiin huima käänne
- Hirvittävä löylytys ja ilmaveivi Mestiksessä
- Lehti: Leijonista tuttu puolustaja jättää SM-liigan
- HIFK:lle lisää ongelmia: kaksi tähtihankintaa sivussa
- Nyt jysähti – Leijonien 4 Nations -pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Jymy-yllätys: Connor McDavidille suomalainen ketjutoveri!
- Jukurien kohtalo sinetöityi SM-liigassa – Atro Leppäsen ennätysjahtiin huima käänne
- HIFK:lle lisää ongelmia: kaksi tähtihankintaa sivussa
- Lähde: Mikko Rantanen sai jättimäisen sopimustarjouksen NHL:stä
- IL: Nyt jysähti iso hankinta – Tapparalle merkittävä vahvistus
- Hienoja uutisia! Suomalaisvahti nostettiin NHL:ään
- HS: Kiekko-Espoolle massiiviset taloudelliset tappiot ensimmäisestä Liiga-kaudesta
- Hirvittävä löylytys ja ilmaveivi Mestiksessä
- NHL:ssä jysähti iso suomalaissopimus