NHL-legendalta tulinen puolustuspuhe Tuukka Raskille: ”Hän on Bostonin muuri”

Tuukka Raskia yritettiin horjuttaa pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella torontolaismedian toimesta. Suomalaisvahtia pidettiin tuolloin Boston Bruinsin heikkona kohtana ja hänen horjuttamisen ajateltiin olevan helppoa. Rask todisti puheet vääriksi ja torjui lopulta joukkueensa finaaleihin asti.
Raskin epäilijöitä on ilmeisesti riittänyt tälläkin kaudella. Boston Bruinsin kapteeni Zdeno Chara paljastaa Instagramissa, että häneltäkin on kyselty suomalaisvahdista.
– Tässä yhtenä päivänä minulta kysyttiin, uskonko Tuukan pystyvän torjumaan meille toisen mestaruuden, Chara kertoo.
– Tällä kaudella Tuukka on paras päästettyjen maalien keskiarvossa (2,22), kun katsotaan yli 15 peliä pelanneita vahteja. Hänen erinomaisten suoritustensa avulla joukkueemme johtaa NHL:ää sarjapisteissä. Siinä on vastauksenne. Tuukka on Bostonin muuri.
43-vuotias Chara on yksi kaikkien aikojen slovakialaisista jääkiekkoilijoista. Järkälemäinen puolustaja on pelannut NHL:ssä 1553 ottelua ja iskenyt niissä tehot 205+451=656.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huippu-uutinen: Jesse Puljujärvi palaa NHL:ään!
- NHL:n kärkiseura kutsui – Jukurit-hyökkääjä siirtyy rapakon taakse!
- Toimittaja: Liiga-seuralle iso menetys – maajoukkuemies lähtee!
- Tänäänkö se tapahtuu? Aleksandr Ovetshkin yrittää rikkoa käsittämättömän NHL-ennätyksen
- Suomalaisia NHL:n pudotuspeleihin – kolmen joukkueen paikat varmistuivat
- Leijonien maalitykki palasi NHL-jäille – isoon rooliin pudotuspeleissä?
- Nimimies MM-kisoihin! USA saa kovan talentin mukaan
- Tässä on USA:n päävalmentaja MM-kisoihin
- Atro Leppäsen puuttuminen Leijonien MM-leiriryhmästä yllätti monet – näin Antti Pennanen kommentoi MTV:lle
- Kova kiinnitys! Vaasan Sport vahvistuu SHL-mestarilla
- Urheilucast: Suomalainen ex-NHL-pelaaja harkitsee paluuta eläkkeeltä – siirto Kärppiin vireillä?
- Lähde: tässä on Kärppien floppivahdin seuraava osoite
- Urheilucast: Tappara ryöväämässä Liiga-seuran pistehirmun – siirrolle yksi ehto
- Atro Leppäsen puuttuminen Leijonien MM-leiriryhmästä yllätti monet – näin Antti Pennanen kommentoi MTV:lle
- Kokenut Liiga-mestari vaihtaa joukkuetta
- Kova kiinnitys! Vaasan Sport vahvistuu SHL-mestarilla
- Tässäkö TPS:n uusi päävalmentaja? Seuralegenda ”vahvasti ehdolla” pestiin
- Sensaatiovahti Petteri Rimpisen kausi jatkuu – lähtee kultajahtiin
- Urheilucast: Liigan supertähti loikkaa KHL:ään!
- Leijonat valmistautuu MM-kisoihin! Tässä on joukkue ensimmäiselle leiritykselle