IS: Kohutaklauksessa loukkaantunut Otto Kivenmäki kertoo voinnistaan: ”Ei ole mitään muistikuvia”

Yksi Liiga-kauden kohutuimmista tapauksista oli Lukko-puolustaja David Nemecekin taklaus Ässien Otto Kivenmäkeen. 20-vuotias nuorukainen katsoi juuri alas, kun tshekkipakki jysäytti häntä taklauksella päähän. Kivenmäki menetti tilanteessa vielä epäonnisesti kypäränsäkin ja iski takaraivonsa jäähän.
Kiekkoväki oli peloissaan nuoren hyökkääjälupauksen puolesta, kun hänen äitinsä Riina julkaisi lohduttoman päivityksen sosiaalisessa mediassa.
– Huominen kertoo enemmän. Tulevaisuus loput. Kausi (ja pahimmillaan koko ura jääkiekkoilijana) joka tapauksessa jäi nyt tähän ja kohta alkavat yo-kirjoitukset on nyt unohdettu, äiti kirjoitti.
Kivenmäki kommentoi vointiaan Ilta-Sanomien haastattelussa.
– En muista siitä pelistä mitään. Muistan vain joitain yksittäisiä juttuja siitä päivästä, mutta en mitään muuta, Kivenmäki kertoo kohtalokkaista tapahtumista.
– Olihan se outoa katsoa tilanne, kun ei ole mitään muistikuvia. Ihan kuin olisi katsonut jotain toista pelaajaa. Oli vaikea käsittää, että se olin minä.
Kiekkoihmiset ovat pelänneet, että Kivimäen kiekkoura päättyi kohutaklaukseen. Niin ei onneksi kuitenkaan ole käymässä.
– Kiekkoura jatkuu. En todellakaan ajatellut lopettavani. Jos lääkärit olisivat suositelleet uran lopettamista, silloin sitä vaihtoehtoa olisi pitänyt miettiä vakavasti, mutta onneksi näin ei käynyt, Kivenmäki kertoo.
– Kaikki magneettikuvat näyttivät hyviltä eikä ole ollut mitään pahempia oireita, joten lääkärit olivat myös toiveikkaita heti alusta asti. Pahemmin olisi voinut käydä, mutta onneksi siitä selvittiin säikähdyksellä.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Liigan tähtihyökkääjä sikaili – pelikielto tuli!
- Mestikseen uusi seura – tämä joukkue korvaa konkurssiin menneen Hokin
- Yle: Jonne Virtasen ensi kauden seura selvillä
- Antti Raannan tilanteessa yllätyskäänne – Urheilucast: Lukko lähellä toista huippukiinnitystä!
- Kärpät tekee hurjia muutoksia: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusen tilanteesta yllättävä tieto
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmi on matkalla – hirmutarjous pöydällä!
- Lähde: SaiPan NHL-vahvistus vaihtamassa joukkuetta!
- Liigan mestarisuosikille karmea takaisku
- TPS-tähti rustasi NHL-sopimuksen!
- MM-kisat voi unohtaa – Rasmus Ristolaisesta ikäviä uutisia
- Lähde: SaiPalta kova kaappaus siirtomarkkinoilta!
- SaiPalle jättimenetykset! IS: Tähtikaksikko jättää seuran
- Emil Larmista tipahti iso Liiga-huhu!
- Lehti: Lukko iski pöytään järisyttävän kiinnityksen!
- IS: Näin Pasi Nurminen kommentoi Pelicansin tulevia Liiga-karsintoja
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmi on matkalla – hirmutarjous pöydällä!
- Tappara jysäytti jälleen yllätysuutisen
- Mestikseen uusi seura – tämä joukkue korvaa konkurssiin menneen Hokin
- HIFK-fanit vaativat Ville Peltoselle potkuja – Yle: Toimitusjohtajalta erikoinen reaktio
- Kärpät tekee hurjia muutoksia: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusen tilanteesta yllättävä tieto