TPS:ssä totaalisesti flopannut hankinta siirtyy muualle – ”Päätös oli melko helppo, kun Euroopan ykkösjoukkue otti yhteyttä”
Ruotsalainen SHL-joukkue Frölunda tiedotti nettisivuillaan, että Jens Olsson on sen uusi hankinta. Pelaaja edusti päättyneellä kaudella TPS:ää 29 liigaottelussa pistein 0+3=3 (-20). Kuten tehotilasto kertoo, oli hän keskimäärin kerran jäällä per peli, kun omissa kilisi.
– Päätös oli melko helppo, kun Euroopan ykkösjoukkue otti yhteyttä. Frölunda on porukka, jossa voin kehittyä edelleen. Tästä tulee hauskaa, kotimaahan kauden tauon jälkeen palaava konkari valaisee.
Ennen TPS:ää Olsson edusti viime syksynä NLA-joukkue Servetteä. Nyt Ruotsiin palaa pelaaja, jonka luistelu ja peliäly ovat hänen omien sanojen mukaan hyvällä tasolla.
– Hän on vakaa ja kokenut kahden suunnan pelaaja, jota olemme pitkään. Pidämme hänen pelitavastaan ja hän on monella tavalla tärkeä palanen meitä, Frölundan urheilupäällikkö Fredrik Sjöström sanoo.
Olsson oli kehuista huolimatta TPS:ssä totaalinen floppi ja hänen sättiminen leimasi ainakin yleisökäytävillä ihmisten puheita.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Nyt jysähti – Leijonien 4 Nations -pelaaja sai lähtöpassit NHL:ssä!
- Jymy-yllätys: Connor McDavidille suomalainen ketjutoveri!
- Liigassa rikottiin uskomaton ennätys!
- Lähde: Mikko Rantanen sai jättimäisen sopimustarjouksen NHL:stä
- Pitkä kuivakausi päättyi! Patrik Laineen tykki teki tuhoa ylivoimalla
- Jukurien kohtalo sinetöityi SM-liigassa – Atro Leppäsen ennätysjahtiin huima käänne
- Hirvittävä löylytys ja ilmaveivi Mestiksessä
- Lehti: Leijonista tuttu puolustaja jättää SM-liigan
- HIFK:lle lisää ongelmia: kaksi tähtihankintaa sivussa
- Hienoja uutisia! Suomalaisvahti nostettiin NHL:ään
- Toimittaja: Leijonien huipputurnauksen maalintekijä kaupataan NHL:ssä – ”Se auttoi hänen kauppa-arvoaan”
- Jukurien kohtalo sinetöityi SM-liigassa – Atro Leppäsen ennätysjahtiin huima käänne
- HIFK:lle lisää ongelmia: kaksi tähtihankintaa sivussa
- IL: Nyt jysähti iso hankinta – Tapparalle merkittävä vahvistus
- Hienoja uutisia! Suomalaisvahti nostettiin NHL:ään
- HS: Kiekko-Espoolle massiiviset taloudelliset tappiot ensimmäisestä Liiga-kaudesta
- 4 Nations päätökseen: tämä pelaaja valittiin turnauksen parhaaksi pelaajaksi
- Hirvittävä löylytys ja ilmaveivi Mestiksessä
- Näkökulma: 4 Nations oli jymymenestys – järjestäjille kävi ainoastaan yksi moka
- Lähde: Mikko Rantanen sai jättimäisen sopimustarjouksen NHL:stä