Häh? Liigajoukkueen viime viikossa uskomaton erikoisuus – ”Miksi me ajamme peräkanaa tänne pelaamaan?”

Liigan alkukaudella varsin pirteästi esiintynyt Jukurit ponnisti maajoukkuetauolle viime viikon tiukan kolmen pelin myötä. Kaikki ottelut venyivät ylitöiksi, sillä joukkue otti TPS:ltä ja Ässiltä kaksi pinnaa voittolaukauksien jälkeen, yhden pisteen se puolestaan sai Lukolta voittolaukaustappiolla.
Viikko oli Jukureille taatusti raskas, ja sen ohjelmaa leimasi uskomaton erikoisuus. Savolaissoturit pelasivat keskiviikkona Turussa ja perjantaina Raumalla loogisella länsirannikon kiertueella, kunnes eteen tuli melkoinen erikoisuus. Ässät-peli pelattiin lauantaina Mikkelissä.
Vielä kummallisemman seikan tästä teki se, että patapaidat luutivat edellisenä päivänä, eli perjantaina kotona. Pori on lähellä Jukurien perjantaista pelipaikkaa Raumaa.
– Minua itseäni kummastuttaa se, että pelasimme eilen Raumalla ja Ässät Porissa, niin miksi me ajamme sitten peräkanaa tänne lauantaina pelaamaan vastakkain? Jukurien päävalmentaja Pekka Kangasalusta heitti kieltämättä ihan osuvasti ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
Yksi ja ainoa selitys voi olla se, etteivät liigajoukkueet totutusti pelaa kotiotteluita peräkkäisinä päivinä, eivätkä vastaavasti kolmen pelin vierasreissut ole yleisiä. Niitäkin voisi ehkä nykypäivänä kokeilla.
– Miksi emme mene siihen 25-30 minuutin päähän Poriin ja säästämme hiilijalanjälkeä, vai mitä se onkaan tänä päivänä, Kangasalusta virnisteli.
Ässistä matkustamisen takia mahdolliseen bensan loppumiseen suhtauduttiin eri tavalla.
– En tuommoiseen lähde, kun ei tässä voi miettiä sitä, että loppuuko se vai ei. Ei meillä jaksaminen ollut motto tai teema, päävalmentaja Ari-Pekka Selin sanoi.
Joukkueet lähtivät maajoukkuetauolle peräkkäisiltä sijoilta 10 ja 11 siten, että Ässät keikkui Jukureita pykälää ylempänä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MM-kisat voi unohtaa – Rasmus Ristolaisesta ikäviä uutisia
- Jokerit voittaa Mestiksen mestaruuden!
- IS: Leijonille jättivahvistus MM-kisoihin!
- Suomalaispakille lätkäistiin sakot NHL:ssä!
- SaiPalle jättimenetykset! IS: Tähtikaksikko jättää seuran
- Liiga-seurassa tapahtuu: pomot vaihtuu
- Jokerit vai Pelicans? Jonne Virtanen lataa arvionsa liigakarsintojen voittajasta IS:lle
- Lähde: SaiPalta kova kaappaus siirtomarkkinoilta!
- Tappara jysäytti jälleen yllätysuutisen
- Emil Larmista tipahti iso Liiga-huhu!
- Lähde: Tässä on HIFK:n kohupelaaja Petr Kodytekin ensi kauden osoite
- IS: Näin Pasi Nurminen kommentoi Pelicansin tulevia Liiga-karsintoja
- MTV: Jokereilla riittää vetoa siirtomarkkinoilla: ”Meille on kova tunku pelaajista”
- Emil Larmista tipahti iso Liiga-huhu!
- Lehti: Lukko iski pöytään järisyttävän kiinnityksen!
- HIFK-fanit vaativat Ville Peltoselle potkuja – Yle: Toimitusjohtajalta erikoinen reaktio
- Lähde: SaiPalta kova kaappaus siirtomarkkinoilta!
- SaiPalle jättimenetykset! IS: Tähtikaksikko jättää seuran
- MTV: Pasi Nurmiselta isoja paljastuksia Pelicansin kriisistä – ”Tunteikasta keskustelua on käyty”
- Tappara jysäytti jälleen yllätysuutisen