Järkyttävä sukellus – Tappara epäonnistui CHL:ssä pahemman kerran: ”Nolla pistettä ja kaksi tehtyä maalia kahdessa ottelussa Keski-Euroopasta ei ole hyvä suoritus”

Liigan hallitsevan pronssimitalisti Tapparan alku jääkiekon CHL:ssä oli viikonloppuna järkyttävä. Torstaina itävaltalainen Klagenfurt oli parempi luvuin 3-2 ja myöhään lauantaina kirvesrinnat tylsyivät sveitsiläisen Bielin käsittelyssä numeroin 0-1.
Tamperelaiset jäivät siis kokonaan pisteittä ulkomaan reissullaan. Jatkopaikka on karannut yhtäkkiä jo kuuden pisteen päähän.
Tappara pysähtyi CHL:n alkulohkourakan toisessa ottelussa Jonas Hilleriin. Sveitsiläinen piti nollan peräti 40 torjunnalla, ja kopeista esimerkiksi 18 tuli päätöserässä.
– Nolla pistettä ja kaksi tehtyä maalia kahdessa ottelussa Keski-Euroopasta ei ole hyvä suoritus Tapparan tasoiselta joukkueelta, mutta mitään CHL-alkulohkossa ei ole vielä menetetty, Tapparan sivuilla kirjoitettiin.
Lisäksi sivuilla painotettiin sitä, että vajaan viikon päästä Hakametsässä kumpikin tämän vieraskiertueen vastustajista kaatuu varsinaisella peliajalla.
Kirvesrintojen urakka CHL:ssä jatkuu ensi viikonloppuna. Perjantaina joukkue hakee revanssia Klagenfurtista ja sunnuntaina Bielistä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Pikkuleijonille shokkitappio MM-kisoissa!
- MM-kisoihin tulossa kuusi NHL-vahvistusta – supertähden kisamatka lähellä!
- MM-kisat käyntiin! Tässä Pikkuleijonien kentälliset avauskamppailuun
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!
- Sopimus julki – Mestiksen suomalaisvahti siirtyy Sveitsiin
- SM-liigajoukkue julkaisi sopimuksen – kokenut pakki kiinnitetty
- Lehtiväite: SM-liigapakki siirtyy Ruotsiin
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Hyökkääjä vaihtaa maajoukkuetta – voidaan nähdä MM-kisoissa
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Jyrki Jokipakka vaihtaa joukkuetta!
- Huipputehot Ruotsissa iskenyt suomalaishyökkääjä solmi Liiga-sopimuksen
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Leijonat vahvistuu NHL-järkäleellä!
- MTV: Suomalaisvahti jättää NHL:n – siirtyy Liigaan!
- Lähde: Tässä Markus Nenosen uusi joukkue
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin