Liiga on Ruotsin pääsarjaa perässä tässäkin? Välierien erikoinen sudenkuoppa puhuttaa

Liigan lähestyvien välierien alla yksi puhutuimpia seikkoja on ollut semifinaalien erikoinen aikataulutus.
Runkosarjavoittaja Kärppien ja HIFK:n välisen parin neljäs ja ensimmäinen mahdollinen katkaiseva ja ratkaiseva ottelu pelataan 8. huhtikuuta, kun vastaavasti Tappara-HPK-sarjaa on tahkottu tuossa vaiheessa vasta kahden kamppailun verran.
Pelipäiviä mietittäessä karuimman mahdollisen skenaarion mukaan Kärpät tai HIFK voi yltää finaaliin aikaisintaan jo siis 8. huhtikuuta ja joko Tappara tai HPK viimeistään 17. huhtikuuta. Eroa loppuottelupaikan varmistamisen välillä voi tulla siis reilu viikko.
Asian nosti esille muun muassa urheiluselostaja Teppo Laaksonen.
On lienee helppoa todeta, että Suomen olisi syytä ottaa mallia paljon porua aiheuttavan sarjajärjestelmäväännön lisäksi tässäkin asiassa Ruotsista. Länsinaapurimme pääsarja SHL:ssä välieräottelut pelataan tasaiseen tahtiin, kuten Laaksonen ansiokkaasti muistutti.
– Ruotsissa kaikki välierät ovat eri päivinä, ensi lauantaina alkaa ja siitä eteenpäin joka päivä pelataan jompaa kumpaa välieräsarjaa, muun muassa SHL:ää selostava Laaksonen twiittasi oheisessa ketjussa.
Toki Liiga on ongelmallisessa raossa aikataulujen kanssa. Helsingissä kun järjestetään muodostelmaluistelun MM-kisat 12.-13. huhtikuuta.
Toiselta jääurheilulajilta mitään pois, mutta MM-tapahtuma tiedetyn liigamenestyjän (HIFK) kotikonnuilla kesken kevään kiivaiden pelien aikaan kuulostaa vähintäänkin kyseenalaiselta.
LUE AIHEESTA MYÖS:
Oho! Muodostelmaluistelun MM-kisat sotkevat Kärppien ja HIFK:n välieräsarjan – alkuun hurja tahti
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Näin näet Liigan finaalipelin ilmaiseksi!
- Aleksander Barkov telottiin rumasti
- USA nimesi 18 pelaajaa MM-kisajoukkueeseensa – mukana 90 tehopisteen tähti
- Lähde: Kultaleijona palaamassa rapakon takaa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- IS: Olli Jokinen siirtymässä HIFK:hon!
- Lähde: Ruotsista tipahti uutispommi – Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Hurja vahvistus! Christian Heljanko siirtyy Liigaan jättipitkällä sopimuksella
- Kova kaappaus! Kärpät vahvistuu toisen Liiga-seuran tähtihyökkääjällä
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin