”Ei yhtään kummallisempaa” – Itseluottamus katossa! Jesperi Kotkaniemeltä häkellyttävä kommentti NHL:stä

NHL:ssä tällä kaudella debytoinut ja syksyn 22 ensimmäisessä pelissä tehot 3+9=12 latonut Jesperi Kotkaniemi on päässyt uuteen arkeen käsiksi häkellyttävän hienosti. Pelaajan tekemisessä ei ole vaikuttanut olevan yhtäkään selvää epäkohtaa.
Suomalainen antoi nhl.com/fi-sivustolle uudesta arjesta varsin huiman kuuloisen kommentin, joka kertonee itseluottamuksesta kaiken oleellisen.
– Ainakin minulle oli suuri yllätys, että ei se peli täällä sitten lopulta ollutkaan yhtään sen kummallisempaa kuin Suomessa, Kotkaniemi latasi, ja jatkoi:
– Tietysti pienempi tila ja suurempi pelinopeus vaativat sopeutumista, mutta hyvällä itseluottamuksella ja halulla oppia pärjää mukavasti.
Habs-sentteri on näyttänyt menevän päivä päivältä tasaisesti eteenpäin kehittymisensä kanssa. Samaan alle 18-vuotiaiden maailmanmestari viittasi itsekin.
– Alku oli tietenkin haastava. Jouduin vähän muuttamaan pelityyliäni ja löytämään itseluottamukseni. Täkäläinen pelityyli tuo kaukaloon sen verran uusia ulottuvuuksia, että pitää olla valmis kaikenlaiseen.
– Nyt olen päässyt sisään tähän hommaan ja tottunut kaukalon kokoon sekä pelikavereihin. Sen myötä tuntuu jo huomattavasti paremmalta. Muutamat onnistumiset tietenkin ovat kasvattaneet itseluottamusta merkittävästi.
Habsin osalta kausi jatkuu Suomen aikaa jo tänä iltana kello 23 alkaen. Joukkue testaa huimassa vireessä viilettävän (SuomiKiekko-sivuston juttu aiheesta täällä) Buffalo Sabresin pelihuumorin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- SK: Liigasta tuttu maajoukkuehyökkääjä palaa Suomen kaukaloihin
- Nimilista julki – tässä Pikkuleijonien joukkue MM-kisoihin
- Tässä on MTV:n kiekkotiimi kevään MM-kisoihin
- Antero Mertarannasta yllätysuutinen!
- Jokereille hurja vahvistus!
- Kärpät vahvisti hyökkäyskalustoaan: ”Olen parempi pelaaja kuin pari vuotta sitten”
- Liigan kohtalon ottelussa hämmentävä yksityiskohta
- Liiga-seura myllätään uusiksi: 13 pelaajaa lähtee!
- Supertähti paljasti: MM-kisoihin kaksi hurjaa NHL-vahvistusta!
- Suomelle täystyrmäys MM-avauksessa! Yhdysvallat latoi tylyt lukemat
- IL: Hjallis Harkimo heitti tylyn piikin Pelicansille
- Lähde: Suomalaisvahti palaa ensi kaudeksi AHL:stä Eurooppaan
- Jokereille lisää lunta tupaan karsintasarjassa Pelicansia vastaan
- Nyt se on varmaa – tässä Emil Larmin uusi seura!
- Urheilucast: Tappara nappaamassa MM-kultaleijonan – yksi seura voi vesittää siirron
- Tapparan mestaripuolustaja paljastaa: ura ohi!
- Tappara tiedotti 14 pelaajan lähdöstä – mukana useita tähtinimiä
- Liigan kurinpidolta raju ratkaisu – Jokereille kaamea takaisku!
- Lähde: Ulkomaalaivahvistus lähtee Pelicansista – tässä uusi seura
- Tappara rysäytti ison sopimusuutisen – ”Tärkeä palanen”