Oho! Mikko Koskinen houkuttelee Ruotsin tulikuumaa NHL-vahvistusta KHL:ään – ”Hän soitti minulle ja kysyi, jos haluisin mennä Pietariin”

Pietarin SKA menetti kuluneen KHL-kauden päätteeksi suomalaisvahti Mikko Koskinen NHL:ään.
Koskisen korvaajaksi SKA on saanut kiikariinsa Ruotsin maajoukkueen maalivahdin Anders Nilssonin, joka on loistanut MM-kisoissa huikealla 95,1 torjuntaprosentilla.
Vancouver Canucksin ruotsalaisvahdin 2,5 miljoonan dollarin vuosipalkan NHL-sopimus päättyy vasta kesällä 2019, mutta tämä ei ole estänyt huhumyllyä hänen ympärillään.
– Olen lukenut netistä huhuja, että SKA haluaisi minut, mutta en tiedä tästä asiasta mitään. En ole neuvotellut kenenkään kanssa. Tiedän, että SKA etsii maalivahtia, koska Koskinen siirtyi NHL:ään, Nilsson sanoi venäläisen Sport Business Online -lehden haastattelussa.
Nilsson pelasi Koskisen kanssa kaudella 2011-12 New York Islandersin farmijoukkueessa Bridgeport Sound Tigersissa. Miehet kohtasivat toisensa myös KHL:ssä kaudella 2014-15, kun Nilsson pelasi Ak Bars Kazanissa ja Koskinen edusti niin Sibiriä ja SKA:ta.
Kaksikon välit ovat selvästi vielä kunnossa, koska Koskinen oli pirauttanut yllättävissä merkeissä entiselle pelitoverilleen.
– Hän (Koskinen) muuten soitti minulle ja kysyi, jos haluisin mennä pelaamaan Pietariin. Sanon tämän vain kerran – minulla on sopimus Vancouverin kanssa, joten en aio lähteä sieltä. NHL on vieläkin prioriteettini. En halua sanoa pahaa KHL:stä, mutta maailman ykkössarja on Pohjois-Amerikassa, Nilsson lyttäsi KHL-huhut.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- USA nimesi 18 pelaajaa MM-kisajoukkueeseensa – mukana 90 tehopisteen tähti
- Lähde: Kultaleijona palaamassa rapakon takaa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- IS: Olli Jokinen siirtymässä HIFK:hon!
- Lähde: Ruotsista tipahti uutispommi – Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Hurja vahvistus! Christian Heljanko siirtyy Liigaan jättipitkällä sopimuksella
- Kova kaappaus! Kärpät vahvistuu toisen Liiga-seuran tähtihyökkääjällä
- Nyt jysähti! Ruotsille hirmuvahvistus MM-kisoihin
- Mikko Rantanen kuritti Coloradoa – johdatti Dallasin voittoon upealla suorituksella
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!