Leijonien MM-kisaurakka on käynnistynyt uskomattomalla tavalla Tanskassa, kun joukkue on iskenyt kahteen otteluun peräti 16 maalia.

Suomen maajoukkue on napannut kahdesta ottelusta kaksi voittoa, kun Etelä-Korea sekä Latvia ovat kaatuneet numeroin 8-1.

Leijonien kokoonpanosta on löytynyt onnistujia laajalta rintamalta, mutta suurimpia onnistujia ovat olleet kakkosketjun hyökkääjät. MM-kisojen pistepörssin ykkösenä loistaa tällä hetkellä Sebastian Aho, joka on viimeistellyt häikäisevät tehopisteet 4+6=10. Toisena pistepörssissä on puolestaan seura- ja ketjukaveri Teuvo Teräväinen tehoin 3+5=8.

Suomen maalijuhlat saattavat jatkua myös seuraavassa ottelussa, sillä seuraavana vastaan asettuu Norja. Ottelu alkaa tiistaina kello 21.15.

LUE MYÖS

IHANAA, LEIJONAT! Suomi hurjasteli jälleen kahdeksan maalia – Sebastian Aholla tehot 2+4

Putoaako Leijonille hirmuinen jackpot NHL:stä? Näitä tähtipelaajia Lauri Marjamäki odottelee