Mitä ihmettä? Suomalaishyökkääjälle jo kauden neljäs seurasiirto – matkaa CHL-sensaation riveihin

Hyökkääjä Mike Vaskivuo on tehnyt sopimuksen EIHL-liigassa pelaavan Nottingham Panthersin kanssa, seura tiedottaa verkkosivuillaan.
31-vuotias Suomen ja USA:n passit omaava hyökkääjä matkaa englantilaisseuran riveihin ranskalaisesta Brestistä, jossa hän ehti esiintymään vain kuudessa ottelussa tehoin 3+2. Tätä ennen hän on edustanut kuluvalla kaudella myös ECHL:n Orlando Solar Bearsia sekä Florida Everbladesia.
Vaskivuo kiekkoili vielä viime kauden alussa Vaasan Sportin riveissä, jonka lisäksi Sveitsin korkeimmalla ja toiseksi korkeimmalla sarjatasolla. Mies on kiekkoillut siis seitsemässä eri seurassa vajaan kahden kauden aikana.
Vaskivuon uusi seura, Nottingham Panthers, on tällä hetkellä 12 joukkueen EIHL:ssä seitsemäntenä. Joukkue yllätti aiemmin kaudella kaikki CHL:ssä, kun se marssi kivikovassa lohkossa lohkovoittoon. Matka tyssäsi kuitenkin sen jälkeen ensimmäiselle pudotuspelikierrokselle.
Lähde: Nottingham Panthers
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Jonne Virtasen ensi kauden seura selvisi!
- Lähde: Liigaan mielenkiintoinen kaappaus
- Yllätysuutinen SHL:stä: Kimmo Kapanen jättää Timrån
- Lukko löi tiskiin merkittävän sopimuksen
- Henrik Haapala vaihtaa joukkuetta
- Leijonilla voi olla unelmatilanne MM-kisoissa – NHL-tähtiä tyrkyllä Suomen joukkueeseen
- Urheilucast: Leijonat-tähti siirtyy SHL:stä Ilvekseen – sopimuksessa yksi ehto
- Jesse Puljujärveltä pirteä Florida-debyytti – oli heti tilastoykkönen
- Nyt se tapahtui! Leijonien yllätysnimi teki odotetun maalinsa
- Huippu-uutinen: Jesse Puljujärvi palaa NHL:ään!
- Lähde: tässä on Kärppien floppivahdin seuraava osoite
- Atro Leppäsen puuttuminen Leijonien MM-leiriryhmästä yllätti monet – näin Antti Pennanen kommentoi MTV:lle
- Kova kiinnitys! Vaasan Sport vahvistuu SHL-mestarilla
- Toimittaja: Liiga-seuralle iso menetys – maajoukkuemies lähtee!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy Sveitsiin: ”Kuin linkkuveitsi”
- NHL:n kärkiseura kutsui – Jukurit-hyökkääjä siirtyy rapakon taakse!
- Huippu-uutinen: Jesse Puljujärvi palaa NHL:ään!
- IL: Frank Moberg on kuollut