”HOLY RAANTA!” – Suomalaisvahdilla aivan hulvaton ilta NHL:ssä

Huh huh!
Pelkkä Antti Raannan eilisen iltapuhteen katseleminen saattaa hengästyttää heikompikuntoista.
Arizona Coyotesin ja Carolina Hurricanesin ottelussa nähtiin vain kaksi pelitilannemaalia, mutta siitä huolimatta – tai Raannan tapauksessa ehkä juuri siksi – paljon värikkäitä tapahtumia.
Raanta torjui ottelussa mm. Hurricanesin Jeff Skinnerin rangaistuslaukauksen sekä esitti ”Hasek”-tyyppisen syöksytorjunnan. Jälkimmäisen suorituksen kunniaksi Coyotesin twitter-tilillä ylistettiin raumalaista luonnehdinnalla ”HOLY RAANTA!” (Pyhä Raanta).
Jatkoajalla Raanta oli myös vahvasti esillä, mutta tavalla, joka säikäytti koko Coyotes-leirin ja joukkueen kannattajat. Raanta säntäsi pitkälle maaliltaan irtokiekon perään, ja samaa kiekkoa tavoitellut Hurricanes-hyökkääjä Derek Ryan törmäsi Raantaan vauhdilla.
Raanta sai osuman olkapäähänsä mutta pystyi jatkamaan ottelua. Onneksi, sillä rankkarikisassa Raanta torjui kaksi Hurricanesin yritystä. Clayton Keller ja Derek Stepan varmistivat onnistumisillaan Kojooteille kaksi pistettä. Voitto oli sarjajumboksi jumittuneelle Coyotesille vasta kauden toinen.
Raanta valittiin ottelun kakkostähdeksi, mutta pukukopissa Raanta sai joukkueen keskuudestaan valitseman parhaan pelaajan tunnustuksen. Valtavaa mestaruusvyötä pidellessään Raanta kehotti joukkuetta nauttimaan voiton tunteesta.
– Muistetaan tämä tunne aina, kun meillä on vaikeita aikoja. Tämä on paras tunne koko maailmassa! Melkein, Raanta julisti Coyotesin twitter-tilille ladatulla videolla.
Voitto oli Raannalle ensimmäinen hänen uudessa seurassaan sekä ylipäätään ensimmäinen rankkarikisan voitto NHL:ssä.
Katso Antti Raannan huippuillan huippuhetket oheisista linkeistä.
Hurja törmäys Ryanin kanssa näkyy tästä linkistä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lähde: Kultaleijona palaamassa rapakon takaa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee järisyttävää pommia kulisseissa
- IS: Olli Jokinen siirtymässä HIFK:hon!
- Lähde: Ruotsista tipahti uutispommi – Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Ryan Lasch vaihtaa joukkuetta – Pelicans rysäytti ison uutisen
- Hurja vahvistus! Christian Heljanko siirtyy Liigaan jättipitkällä sopimuksella
- Kova kaappaus! Kärpät vahvistuu toisen Liiga-seuran tähtihyökkääjällä
- Nyt jysähti! Ruotsille hirmuvahvistus MM-kisoihin
- Mikko Rantanen kuritti Coloradoa – johdatti Dallasin voittoon upealla suorituksella
- Montreal-valmennus teki tylyn tempun Patrik Laineelle
- Lehtiväite: Pelicans virittelee kovaa pelaajakaappausta!
- Kärpät jysäytti tiskiin hirmuhankinnan!
- Lähde: TPS-floppi löysi uuden joukkueen!
- IL: Ilves ryöväämässä HIFK:n tähtipelaajan!
- Leijonat vahvistuu NHL-järkäleellä!
- TPS-puolustaja Niklas Arell löysi uuden seuran
- Hurja vahvistus: tähtipelaaja saapuu MM-kisoihin
- Kultaleijona ilmiliekeissä Tshekin liigan finaaleissa – takoi neljä maalia
- Aftonbladet: Leijonat-tähti Tapparan haaviin!
- Sopimus julki – Mestiksen suomalaisvahti siirtyy Sveitsiin