Kommentti: Kanadalaisten leijonakritiikki on puhdasta ylimielisyyttä

TSN:n asiantuntija Ray Ferraron leijonakritiikki kuvastaa hyvin pohjoisamerikkalaista kiekkokeskustelua.
Kuten Leijonat.com ensimmäisenä Suomessa uutisoi, kritisoi Ferraro rajusti Leijonien pelaamista. NHL-legenda ihmetteli, ottaako Leijonat mallia pelaamiseensa Mighty Ducks -elokuvista.
Kommentit olivat teräviä. Mutta lopulta ne paljastivat enemmän sanojastaan kuin kohteestaan. Ferraro kertoi, ”ettei hän ole nähnyt koskaan urallaan mitään vastaavaa”. Sitaatti kertoo jo oleellisen.
Leijonat on pelannut jo useamman vuoden Meidän peliin pohjautuvalla pelityylillä. Tämä vuosi ei ole mikään poikkeus – Lauri Marjamäki on saanut osakseen paljon kritiikkiä, mutta hän on jatkanut sitä polkua, mitä edelliset leijonavalmentajat ovat kulkeneet pelaamisen suhteen.
Miten kiekkokontollista ja viivelähdöistä saadaan paras hyöty irti? Se on oma kysymyksensä, johon on varmasti järkevää pohtia vastausta. Ferraron kommentit paljastavat kuitenkin karulla tavalla sen, ettei Pohjois-Amerikassa vieläkään ymmärretä/haluta ymmärtää ison kaukalon erilaisia pelityylejä.
On luonnollista, ettei Kanadan kaltainen suurmaa ehdi seurata eurooppalaisen huippukiekon uusimpia trendejä. Se on silti jo puhdasta ylimielisyyttä, jos valtakunnan ykkösmedia ei tajua ison ja pienen kaukalon taktisia eroja. Kiekkokontrollilla on menestytty MM-kisoissa jo monia vuosia.
Leijonat lähti Ferraron kritisoimassa tilanteessa viidellä pelaajalla omasta päästä liikkeelle. Selostajakaksikon keskittyessä kritiikkiin rakensi Suomi Sveitsiä vastaan hyökkäyksen päätteeksi 3-2-ylivoimatilanteen.
Ilman epäonnista kiekon pomppimista Suomi oli saattanut luoda todellisen maalipaikan tilanteessa. Olisi ollut huvittava seurata, miten kritiikin sävy olisi muuttunut, jos kiekko olisikin löytynyt hyökkäyksen jälkeen Sveitsin maalista.
Ilari Isotalo, Köln
Twitter: @IlariIsotalo
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilves selvisi kuilun partaalta SM-liigan välierissä
- Sensaatio oli todella lähellä – Lukko nousi vielä taistelemaan finaalipaikasta
- Leijonille revanssi Tre Kronorista – Emil Larmilta vahva näyttö
- Nuorten Leijonien mestarivalmentaja sai ison palkinnon Pohjois-Amerikassa
- Liiga-seurassa ovi käy – seitsemän pelaaja lähtee!
- I-P: Sportilta kova ratkaisu Topi Rönnin suhteen!
- Jesse Puljujärvi sai pelikieltoa NHL:ssä!
- Nyt jysähti – Leijonille kolme uutta NHL-vahvistusta MM-kisoihin!
- Liigakarsinnat ohi! Pelicans nollasi taas Jokerit – sarjapaikka varmistui
- Liiga-seura vahvistuu – kiinnitti NHL-legendan pojan!
- Kohupelaaja Miro Karjalaisen ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- LS: SaiPa ryöväämässä toisen Liiga-seuran pistehirmun!
- HIFK menettää yhteistyökumppaninsa – syynä epäasiallinen käytös
- IS: Topi Rönnin kohdalla harkitaan radikaalia ratkaisua!
- Liigasta tuttu puolustaja päättää pelaajauransa
- Toimittaja: Yhdysvaltalainen pistelinko siirtyy Suomeen: ”Potentiaalinen tähti”
- Lähde: SHL-mestari siirtyy Liigaan!
- MTV: HIFK:lta melkoinen shokkipäätös!
- I-P: Sportilta kova ratkaisu Topi Rönnin suhteen!
- Siirtopommi! Tapparan urheilupomo loikkaa toiseen Liiga-seuraan